اسکیت یکی از پرمخاطب ترین رشته های دنیاست.

کفش اسکیت توسط یک فرد بلژیکی به نام ژوزف مرلین به ثبت رسید. او با کفش های خود به مهانی رفت و خسارت زیادی به صاحب مهمانی وارد کرد!

56 سال بعد مردی به انام موسیو پتیبلدی که یک فرد فرانسوی بود نوعی دیگر از این کفش ها را ساخت. در اوایل قرن 19 و 20 ورزش هایی که با اسکیت مرتبط بود گسترش پیدا کرد.در سال 1985 به دلیل استقبال زیاد،مخترعان شروع به ساخت اسکیتی به نام اینلاین برای علاقه مندان این رشته شدند.

اسکیت یکی از 20 ورزش برتر دنیا به حساب می آید.

ورزش اسکیت در 20 سال گذشته جزء ورزش های خارجی به حساب می آمد. اولین پیست اسکیت ایران در 1368-1369 به نام شهید چمران ساخته شد.به دلیل استقبال زیاد در سال 1369-1370 دومین پیست اسکیت در ایران ساخته شد.

انواع اسکیت کفشی

اسکیت کواد:شامل ۴ چرخ موازی با هم هستند.به این اسکیت ها دربی اسکیت نیز گفته می شود.


اسکیت اینلاین:اینلاین یا خطی به اسکیت هایی گفته می شود که معمولا شامل ۳ الی ۵ چرخ هستند و تمامی چرخ ها در یک خط بوسیله تیغه اسکیت قرار گرفته اند.

اسکیت هنری چیست؟

یکی از سخت ترین ورزش ها اسکیت هنری می باشد که از جذابیت زیادی برخوردار است، زیرا در این ورزش باید سرعت اسکیت بازان سرعتی، قدرت اسکیت بازان هاکی، تعادل ژیمناستیک کاران و زیبایی و ظرافت برلی ها را با یکدیگر ادغام کرد تا بتوان نمایشی زیبا به وجود آورد و این ورزش جزو ورزش های المپیک به شمار می رود که در آن افراد به صورت تکی، دو نفره یا گروهی به اجرای نمایش می پردازند.

اجرای برنامه در اسکیت هنری از اهمیت زیادی برخوردار است به طوری که تمام تلاش اسکیت بازان در ۲ یا ۳ دقیقه به نمایش گذاشته می شود و در این زمان افراد باید برنامه خود را اجرا کنند و طبیعتا چگونگی انجام تمریناتی که چند سال برای آن وقت گذاشته اید می تواند در این بازه زمانی مهم باشد.

پایه و آغاز اسکیت هنری

یکی از اصول مقدماتی استروکینگ است به این معنی که تا هنگام بالا رفتن مهارت، افراد می‌ توانند به کمک میله های کناری ورزش را انجام دهند .

در هنگامی که فرد مبتدی در کنار زمین است قدری عقب تر از مرکز کفش قرار می گیرد، بعد از این عمل، اسکیت بازانی که توانسته اند سر خوردن روی دو پا را بیاموزند می توانند سر خوردن روی یک پا را شروع کنند و یا زمانی یک پا را از زمین بلند کنند و همزمان وزن را روی پای اسکیت منتقل کنند.

دقت داشته باشید شرایط شروع استروکینگ این است که ابتدا هر دو زانو خم شود و همزمان با آن پای راست به اندازه ۴۵ درجه به خارج بچرخد، در حالی که وزن بدن روی پای چپ منتقل شود. لازم است تا هنگامی که در این سر خوردن دو پا و یک پا تجربه کسب کنید به طور پیوسته این تمرین را با هر دو پا انجام دهید.

رشته‌های تخصصی اسکیت نمایشی

جذابیت رشته تخصصی اسکیت نمایشی به قدری است که نگاه افراد زیادی به آن جلب شده است و رشته های مهم در این رشته تخصصی شامل موارد زیر می شود:

فیگور: که به آن حرکات اجباری گفته می‌ شود و به گونه‌ای است که اسکیت بازان باید از اسکیت خود برای رسم دایره و اشکالی همانند آن استفاده نمایند. در ایجاد شکل ها و مکان های صحیح چرخش روی دایره دقت و وضوح بسیار مهم است.
اسکیت فری استایل : شامل عملکردهای انفرادی می شود و استوک های متوالی دارد.
زوج: شامل عملکردهای دونفره در اسپین ها و جامپ ها یا پرش های پرتاب کننده می شود.
رقص دونفره: تسلط کامل بر رقص پای پیچیده و هماهنگ با آهنگ انتخاب شده می باشد.
تیم های نمایش: در این رشته اسکیت بازان در گروه های کوچک و بزرگ بدون کلام فقط با استفاده از موزیک به اجرای تاتر می پردازند که با این وجود بسیار دیدنی است و به طور مستقیم به تلفیق هنر و ورزش پرداخته است.

لباس در رشته هنری

یکی از نکتت مهم در اجرای اسکیت هنری، انتخاب درست لباس می باشد به طوری که در این نوع حرکات نمایشی و هنری، اسکیت بازان از ساق پوش و لباس جذب و شلوار نرم که قابل انعطاف باشد استفاده می کنند؛ همچنین پوشیدن دامن با یک لباس جذب رنگ تن معمولا مرسوم است.

لباس بانوان و دختران نیز در این ورزش پیراهن هایی است که جذب و کوتاه هستند و یا شامل شلوارهای پاچه بلند و بلوز می شود.

می‌ توان لباس اسکیت بازان را از نوع آنچه که در تئاتر به کار می رود انتخاب نمود و پارچه‌ های منجوق دوزی شده نیز برای تهیه لباس این افراد مناسب است؛ با این وجود این لباس ها معمولا توسط خیاطان مشهور طراحی می شوند که قیمت های چند هزار دلاری دارد. البته دقت داشته باشید که استفاده از لباس هایی که برهنگی آنها موجب برانگیختن احساسات شود ممنوع است.

زمین مناسب برای اسکیت هنری

پیست اسکیت و اندازه آن بسیار متنوع است زیرا با وجود اینکه رشته های اسکیت معمولا شامل اسکیت سرعتی ، هاکی،  اگرسیو، فری استایل، دربی و هنری می باشد که همه آنها می تواند در سالن های روباز و یا خارج سالن انجام گیرد و به طور کلی می‌ توان گفت معمولا رشته های هنری، دربی، هاکی و رول بال در سالن های سرپوشیده انجام می شود اما این بدان معنا نیست که این رشته ها نمی تواند در فضای باز انجام گیرد.

پاتیناژ

مسابقات استقامتی پاتیناژ تلاش ومجاهدتی است که تنها ملاک وموفقیت درآن زمان است. با این وصف ، مسئولیت و ایثار کمتری متوجه ورزشکاران این رشته نیست.همچنین، این مسابقات نیازی به مجموعه هایی از هشیاری ، تحرک،تکنیک ، و تاکتیکهایی که در مسابقات in line بسیار حیاتی وسرنوشت سازند ندارد.

inline

مسابقات in line از نظر ساختار تکنیکی منحصر به فردمیباشند.در واقع ، این ورزش به مراتب بیش از پاتیناژسرعتی ، با ورزش دو چرخه سواری وجه اشتراک دارد.فراگیری مهارتها و متبحر شدن در تکنیک های موجود، به تنهایی سلطه و برتری شخص را در مسابقه تضمین نمی کند. اما ، موفقیت بدون یک چنین مهارت های منسجمی عملاً ناممکن خواهد بود.

انتخاب رشته در ورزش اسکیت

انتخاب رشته مناسب در اسکیت نکته ای بسیار مهمی است که ورزشکار به چه رشته ای از اسکیت علاقه مند و توانایی انجام ان را دارد.

علاقه باعث تحمل سختی ها در زمان یادگیرید است و این مورد با کسب اطلاعات در مورد شاخه های اسکیت امکانپذیر است.

همچنین از تجربیات و تخصص مربیان نیز استفاده کنید و با توجه به شرایط و توانایی های فرد مطمعنن میتوانند بهترین مشاور برای این کار باشند و یکی از نکات در انتخاب رشته که بسیار مهم و تعیین کننده می باشد سن ورزشکار است که باید لحاظ گردد.

معرفی مختصر شاخه های اسکیت

اسکیت فری استایل

رشته فری استایل انجام حرکات نمایشی در بین مانع ها با قوانین خاص می باشد اما حرکات مترمکز می شود و بر روی مانع اجرا می شود.

فری استایل نیز در دو رشته اصلی و چند شاخه فرعی دارد و حرکات بر روی مانع و سرعت بین مانع دسته بندی می شود.

فری استایل رشته های نوپاتر در جهان می باشد و هر روزه بر شاخه های آن افزوده می شود و به شدت محبوبیت آن رو به افزایش می باشد.

این رشته نیازمند تعادل بسیار بالا می باشد و اینکه یادگیری حرکان پایه را به دقت دنبال کرده باشید و در این رشته باید تمامی حرکات را در داخل مانع فرا گیرید و به نوعی آموزش حرکات اسکیت از ابتدا آغاز می شود.

اسکیت فری استایل زیبایی و تعادل را همزمان می طلبد و در صورت ایجاد هارمونی بین این دو حرکات شما بسیار دلنشین خواهد بود.

در فری استایل با اجرای حرکاتی خاص در بین موانع شما امیتازهای لازم را در مسابقات کسب خواهید کرد و در رشته سرعت بهترین امتیاز برای بالاترین سرعت و کمترین مانع خراب شده می باشد.

کفش فری استایل به صورت راکر طراحی شده است به این ترتیب که چرخ های اول و آخری کمی کوچکتر می باشند همچنین ترک نگهدارنده چرخ ها نیز کوچکتر می باشد.

نتیجه تمامیاین طراحی های داشتن قدرت مانور بالاتر و حرکات سریع تر بین موانع می باشد.

همچنین بوت های اسکیت فری استایل هارد می باشند تا برای حرکات پیچیده، پا را محکم در داخل خود نگه دارند.

اسکیت سرعت

رشته سرعت یکی محبوب ترین شاخه ها و جز قدیمی ترین ها در اسکیت اینلاین محسوب می شود و در شاخه های مختلفی نظیر سرعت و استقامت دسته بندی می شود.

ایران در رشته اسکیت سرعت سابقه طولانی دارد و این رشته هر روز رو به رشد و توسعه است.

اسکیت نمایشی

رشته نمایشی رشته ی بسیار جذاب در بین رشته های اسکیت می باشد که به صورت ترکیبی از مهارت اسکیت و حرکات باله می باشد.

اسکیت نمایشی با عنوان اسکیت هنری نیز شناخته می شود. شاخه ها و مسابقات اسکیت نمایشی نیز دسته بندی متنوعی را شامل می شود و به علت مسابقات اسکیت روی یخ پایتیناژ در اینلاین نیز بسیار پیشرفت داشته است.

از جمله رشته های محبوب در اسکیت رولر می باشد و به ویژه در بین دختران جایگاه ویژه ای دارد.

شما برای یادگیری آن توان ذهنی و بدنی لازم را کسب کرده باشید و در اسکیت پایه و تکمیلی شروع می شود و شما با صلاحدید مربیان می توانید به برنامه جدی تر برای دنبال کردن اسکیت نمایشی بیندیشید

و بر خلاف رشته های دیگر اسکیت حالتی بسیار کشیده را در بدن می طلبد وبرخی از حرکات آن به انعطاف بالا نیاز دارد به طوری که گاهی ژیمناستیک و حرکات کششی آن نیز جزئی از آن محسوب می شود.

اسکیت نمایشی که به نام اسکیت هنری نیز نام برده می شود بدنی بسیار قدرتمند برای پرش ها و حرکات کششی می خواهد.

پس تصور نکنید که تنها حرکات دست و پا می باشد و این رشته کفش اسکیت مخصوص به خود را دارد و شما برای اینکه بتوانید در این رشته موفق باشید حتما باید برنامه خرید اسکیت نمایشی مناسب با استایل خود را داشته باشید.

اسکیت نمایشی به دلیل تو که در جلوی اسکیت قرار داده شده است استایل شما را ناخودآگاه کشیده می کند که بعث می شود حرکت شما بر روی زمین اسکیت زیبا و تاثیرگار باشد.

اسکیت رول بال

رشته رول بال جز پر‌طرفدارترین ها و هیجانی بالا می باشد و ترکیبی از بسکتبال و هندبال با اسکیت محسوب می شود که مهارت اسکیت سواری این بار در کنار مهارت پرتاب توپ مطرح می شود که هیچ کدام بی دیگری در این رشته معنی نخواهد داشت. رشته رول بال به سرعت در حال رشد و ترقی می باشد.

اسکیت هاکی

رشته هاکی پیشرفت های زیادی در سال های اخیر داشته است و لازمه داشتن لوازم و ورود به یک تیم و تمرینات مداوم و هزینه است و لیگ اسکیت هاکی به صورت حرفه ای برگزار می شود و ویژگی های این رشته بر اساس سرعت، دقت، قدرت می باشد و به صورت تیمی انجام می شود.

اعضای تیم 5 نفر می باشند که باید از دروازه خود دفاع و به دروازه حریف حمله کنند.
کسب مهارت و حرکت بر روی اسکیت هاکی خود نیاز به آموزش و تمرین دارد.

بعد از آن عادت کردن به وسایلی که برای ایمنی بر تن شما می باشد مسئله ی دیگری است. اما از همه مهمتر تاکتیک های بازی تیمی است.
برخی از وسایل مورد نیاز برای رشته هاکی عبارتند از: چوب هاکی، کلاه هاکی، پدسینه، زانوبند، دستکش هاکی، آرنج بند.

اسکیت فوتینز

رشته فوتینز در واقع فوتبال با اسکیت می باشد با قوانین خاص خود و این رشته با نام های رولرساکر یا رولر دربی نیز شناخته می شود و با همین سبک انجام می شود اما در جزئیات کمی با هم متفاوت می باشند.

این رشته اسکیت یک ورزش تیمی پرهیجان است که سرعت رشد قابل توجهی داشته است.

مسابقات این رشته به صورت منظم در کشور های مختلف به صورت داخلی و بین المللی برگزار می شود که در مهم ترین رویداد این ورزش که جام جهانی آن می باشد.

هر دو سال یک بار تیم های ملی کشورهای مختلف به رقابت با یکدیگر می پردازند و تعداد بازیکنان هر تیم 10 نفر بوده که پنج نفر داخل زمین و پنج نفر روی نیمکت ذخیره هر تیم جای خواهند گرفت.

تعداد تعویض ها در رشته فوتینز و رولر ساکر بدون محدودیت بوده و هر تیم در شرایط مختلف و با توجه به صلاحدید مربیان خود می توانند تعویض های زیادی را انجام دهد.

یکی از تفاوت های رشته اسکیت فوتینز و اسکیت رولر ساکر در دروازه بان های است و در فوتینز دروازه بانی مشخص در این پست بازی می کند و طبیعتا یکی از بازیکنان ذخیره روی نیمکت یک دروازه بان می باشد

اما در رولر ساکر دروازه بان وجود نداشته و و نزدیک ترین نفر به دروازه وظیفه محافظت از آن را بر عهده گرفته و مانع ورود توپ به درون دروازه می شود و لازم به ذکر است این حراست از دروازه فقط با پا امکان پذیر بوده و بازیکنان حق استفاده از دست خود را تحت هیچ شرایطی نخواهند داشت.
در فوتینز و رولر ساکر با هر سه نوع اسکیت (اینلاین، آیس و کواد)میتوان ‌رقابت کرد و مسابقات به صورت جدا از یکدیگر برگزار می شوند.

یعنی تیم فوتینزی با اسکیت های اینلاین هرگز در مقابل تیم فوتینزی با اسکیت های کواد یا آیس قرار نخواهد گرفت و از اسکیت بدون ترمز استفاده می شود و اسکیت با ترمز در مسابقات ممنوع می باشد.

و نکته مهم در رشته رولر ساکر بازیکنان می توانند ترکیبی از مردان و زنان در یک تیم قرار داشته باشند که این موضوع در رشته فوتینز ممنوع بوده ومسابقات و تیم ها در قالب تیم های مردان و زنان به صورت جداگانه برگزار می شود.

زمین مسابقه فوتینز و رولرساکر

برای رولر ساکر یا فوتینز، نیاز به زمین خاصی نیست و در هر جایی که امکان سواری وجود دارد امکان برگزاری مسابقات هم هست و ابعاد زمین در رشته فوتینز و رولر ساکر متفاوت است.

همچنین در رشته فوتینز مبنا برای مشخص شدن تیم های جوانان و بزرگسالان 14 سال می باشد.

در فوتینز ابعاد زمین مسابقه برای افراد زیر 14 سال در دو سایز 10 متر در20 متر یا 12.15 متر در 25 متر می باشد.

همچنین این ابعاد برای تیم های بالای 14 سال یا بزرگسال در ابعاد 20 متر در 40 متر یا 15 متر در 30 متر خواهد بود اما در رشته رولر ساکر ابعاد زمین مسابقه در دو سایز 30 متر در 60 متر یا 20 متر در40 متر می باشد.

در مسابقات پرتاب اوت و یا کرنر وجود ندارد‌ و مدت زمان مسابقات همانند سایر رشته های ورزشی در رده های سنی گوناگون به شکل متفاوتی از یکدیگر بوده و برگزار می شود که در این دو رشته نیز این قانون رعایت شده است.

مدت زمان مسابقات در رده سنی زیر 10 سال  به صورت دو نیمه 10 دقیقه ای، برای رده سنی زیر 14 سال دو نیمه 14 دقیقه ای، برای رده سنی زیر 17 سال دو نیمه 17 دقیقه ای و برای بالای 17 سال به صورت دو نیمه 20 دقیقه خواهد بود که در بین هر دو نیمه برای تمامی گروه های سنی، زمان استراحت 5 دقیقه بین دو نیمه می باشد.

ویژگی های توپ

توپ فوتبال به دو شکل داخل سالنی و خارج سالنی است و توپ های زرنگ برای چمن و توپ های تنبل برای سالن می باشد و توپ های داخل سالن در زمان برخورد با زمین به دلیل نوع طراحی آن ها، به جنب وجوش نیوفتاده و نوع حرکت آن در زمان برخورد با زمین کمی کند تر از توپ های مناسب برای چمن می باشد. در مسابقات رولر ساکر و فوتینز از توپ های به اصطلاح زرنگ که مناسب برای خارج از سالن هستند استفاده می شود.

در فوتینز و رولر ساکر، برای رده سنی زیر 14 سال از توپ های سایز 4 و برای مسابقات در رده سنی بالای 14 سال و بزرگسالان از توپ های سایز 5 استفاده می شود و دروازه ها نیز تفاوتی در رده های مختلف وجود دارد.

سایز دروازه در رشته فوتینز برای رده سنی زیر 14 سال 190 سانتی متر در 175 سانتی متر بوده و در رده سنی بالای 14 سال 2 متر در 3 متر می باشد.

زمین مسابقات باید دیواره ای دور تا دور زمین و با ارتفاع حداقل 1 متر داشته باشد. این دیواره در سالن های متفاوت می تواند دیواره خود سالن نیز باشد که تا سقف ادامه پیدا کرده است.

در شرایطی که توپ به سقف سالن برخورد نماید بازی متوقف شده و مجدد به گردش در خواهد آمد.

در صورتی که توپ از سالن خارج شود، از محدوده ای که توپ خارج شده است به فاصله یک متر از آن توپ روی زمین قرار گرفته و با سوت داور بازی که جریان خواهد افتاد.

به طور کلی در صورت خارج شدن توپ از زمین مسابقه، برخورد آن با سقف سالن، انجام خطا و به ثمر رسیدن گل بازی متوقف خواهد شد.

در رشته فوتینز دو نوع پنالتی وجود دارد. Short Penalty یا پنالتی کوتاه و Long Penalty یا پنالتی بلند.

Short penalty یا پنالتی کوتاه:

این نوع پنالتی شبیه به پنالتی در بازی فوتبال می باشد. در زمان انجام پنالتی کوتاه تمام بازیکنان باید پشت خط نیمه حضور داشته باشند و در صورتی که توپ گل نشود، بازی ادامه داشته و به جریان عادی دنبال خواهد شد.

Long penalty یا پنالتی بلند:

در این نوع پنالتی، ضربه از سمت دروازه خودی به سمت دروازه تیم حریف زده خواهد شد.

در این پنالتی دروازه بان وجود نداشته و تمام بازیکنان در خارج از زمین مسابقه باید حضور داشته باشند.

در صورتی که توپ گل نشود بازی برگشت نداشته و متوقف خواهد شد. از زمانی که پای بازیکن جهت ضربه پنالتی به توپ برخورد نماید، 3 ثانیه زمان گرفته خواهد شد.

در صورتی که 3 ثانیه تمام شده و بعد از آن توپ وارد دروازه شود، گل مردود اعلام خواهد شد. در زمین های با ابعاد 15 * 30 این مدت زمان، 2 ثانیه خواهد بود.

در این نوع پنالتی ها یک داور بر روی خط دروازه و داور دیگر در کنار بازیکن ضربه زننده قرار می گیرند که هر دو دارو به صورت هم زمان، زمان بندی پنالتی را محاسبه خواهند کرد.

تیم داوری

در یک مسابقه تیم داوری متشکل از شش داور می باشد و این شش نفر به صورت یک نفر داور اول، دو نفر داور دوم یا کمک داور مشغول قضاوت در داخل زمین بوده و سه نفر بعدی در پنل داوری به صورتی قرار می گیرند که داور سمت راست میز، سرداور بوده، داور وسط، داور میز و داور سمت چپ میز، داور زمان می باشند.

رتبه و سطح داور اول و داور وسط (داور میز) یکی بوده و سر داور اختیار این را داشته تا در صورت لزوم داور اول را از امر قضاوت معاف نماید.

بر روی میز داوری دو پرچم به رنگ های زرد و قرمز وجود دارد.

در رشته فوتینز در صورتی که تیمی چهار خطا انجام دهد، داور میز پرچم زرد را به نشانه اعلام اخطار خطای چهارم بالا آورده و در صورتی که آن تیم خطای بعدی و پنجم خود را انجام دهد، داور پرچم قرمز را بلند می کند.

از این لحظه به بعد انجام هر خطا از سوی این تیم یک پنالتی کوتاه به سود تیم حریف را به دنبال خواهد داشت.

اسکیت آلپاین

اسکیت آلپاین در سال ۱۹۹۸  فعالیت خود را آغاز نمود و در سال ۲۰۰۰ اولین رقابت رسمی خود را برگزار نمود.

شروع این ورزش در اروپا می باشد و تا به امروز بیشترین کشورهای عضو از قاره اروپا می باشند.

این رشته همانند اسکی آلپاین و اسکی چمن بوده و ورزشکاران در این رشته در سطحی شیبدار شروع به حرکت کرده و پس از عبور از موانع (دروازه) به خط پایان می رسند.

ورزشکار که در مجموع ۲ راند تایم کمتری داشته باشد برنده رقابت می باشد.

این رشته توسط کمیته برگزاری بنام  oc که از طرف فدراسیون جهانی انتخاب شده اند هدایت می شود.

رشته های اسکیت آلپاین:

اسلالوم :

دروازه های اسلالوم شامل یک میله و یک فنر به همراه فیکساتور پلاستیکی در انتها می باشد و فاصله میله دروازه تا دروازه دیگر نباید کمتر از ۳ متر و بیشتر از ۸ متر باشد و تعداد دروازه ها نباید کمتر از ۳۰ و بیشتر از ۶۰ عدد باشد و دروازه باید دو رنگ باشد همچنین شیب زمین باید بین ۶ تا ۱۵ درصد و عرض آن حداقل ۵ متر باشد.

جاینت اسلالوم (مارپیچ بزرگ):

درجاینت اسلالوم از دو دروازه در کنار یکدیگر با یک پارچه فی مابین آنها استفاده می شود و فاصله دروازه ها از یکدیگر نباید کمتر از ۱۰ متر و بیشتر از ۱۵ متر باشد و تعداد دروازه ها نباید کمتر از ۲۰ و بیشتر از ۳۵ عدد در دورنگ متفاوت باشد و شیب زمین بین ۶ تا ۱۰ درصد  و عرض آن حداقل ۵ متر باشد.

پارالل اسلالوم (دوئل):

رویدادی است که همزمان فی مابین دو بازیکن در فاصله مجاور هم با طراحی دروازه های هم اندازه و قرینه در طراحی اجرا می شود

و هر بازیکن در مسابقه به عنوان قرمز یا آبی مشخص می شود و در هر طرف از شروع تا انتها دروازه ها یک رنگ است

و بازیکنان در دو مانش در هر دو مسیر قرمز و آبی با هم مسابقه می دهند همچنین تعداد دروازه ها ۲۰ تا ۳۵ عدد میباشد و شیب زمین بین ۶ تا ۱۰ درصد و حداقل عرض زمین باید ۶ متر باشد.

کامباین (ترکیبی):

مسابقات از یک راند اسلالوم و یک راند جاینت اسلالوم اجرا می شود که اولین اجرا اسلالوم و دومی جاینت اسلالوم است.

مسابقات تیمی:

مسابقات تیمی با دو رشته برگزار می شود که شامل اسلالوم و پارالل اوک اسلالوم می باشد.

و در رشته اسلالوم تیم ها متشکل از ۲ مرد و ۲ زن و ۱ مرد و ۳ زن و یا ۴ زن می باشد که رتبه هر تیم به مجموع تایم های نفرات گروه تعلق می گیرد و در رشته پارالل اوک اسلالوم حداکثر تیم های شرکت کننده ۱۶ تیم بوده که هرتیم شامل ۶ نفر که حداکثر ۳ نفر از یک جنس باشند که ۲+۲ تیم اصلی و ۱+۱ جایگزین در این مسابقات است و جایگزین مرد برای فقط مرد اما جایگزین زن برای هم مرد و هم زن می تواند مورد استفاده قرار گیرد و مسابقه در یک راند برگزار می شود.

 

مشخصات اسکیت آلپاین

اسکیت باید اینلاین باشد و تا کنون اسکیت خاصی برای این رشته طراحی نشده است اما اکثر ورزشکاران از همان کفشهای سرعت برای این رشته استفاده میکنند و پیشنهاد می شود که در مارپیچ کوچک به دلیل فاصله کم دروازه ها از کفشهای اسکیت هاکی استفاده شود چون قدرت مانور بیشتری دارد.

اسکیت ها میتواند بین ۳ تا ۵ چرخ داشته باشد اما نباید قطرچرخها از ۱۱۰ میلی متر بیشتر باشد و ورزشکاران هنگام مسابقه چوب دستی های اسکی با فرم های مختلف با خود حمل می کنند همچنین ورزشکاران می توانند از کلاه اسکیت یا کلاه اسکی نیز در این مسابقات استفاده نمایند.

دیگر لوازم مورد نیاز شامل لوازم ایمنی و لوازم مسابقه شامل  چوب دروازه، تخته استارت، پد پایانی مسابقه ،پد محافظتی کنار زمین ،گارد کنار زمین جهت ایجاد زمین مسابقه امن ، سنسور

مشخصات ، ابعاد و اندازه زمین مسابقه

بازی اسکیت آلپاین در فضای باز انجام می گیرد و ابعد و استاندار خواصی جز موار زیر را ندارد و مسیر باید دارای شیبی بین ۶ تا ۱۵ درصد باشد.

حداقل طول مسیر می بایست ۱۸۰ متر باشد همچنین عرض پیست حداقل ۶ متر می باشد و در زمین آسفالت ، سنگ و یا سیمان میتواند باشد.

اینلاین آلپاین

یکی از ترکیب های اسکیت با رشته های ورزشی دیگر اینلاین آلپاین است.

این با ترکیب اسکیت با اسکی آلپاین شرایطی را فراهم نموده تا افراد در فصل تابستان و به دور از برف نیز بتوانند لذت اسکی کردن را (البته با اسکیت و بر روی آسفالت) بتوانند بچشند.

آلپاین در حال حاضر با گسترش بسیار زیاد در اروپا و با طرفداران بسیار زیاد که روز به روز بر تعداد آن ها نیز افزوده می شود.

در حال برگزاری می باشد که در سال 2011 توسط FIRS (فدراسیون جهانی اسکیت) به رسمیت شناخته شده است.

اسکی بازان شاخه آلپاین در فصل تابستان و نبود شرایط برای تمرینات برای آماده نگه داشتن خود و همچنین تکمیل آموزش ها به اسکیت کردن به صورت آلپاین روی آوردند.

این نوع تمرینات به یک عادت سالانه تبدیل شد تا این رشته به مرور شکل رسمی تری به خود گرفته و امروزه به یک رشته ورزشی جداگانه و مستقل تبدیل شود.

از همین رو رشته اسکیت اینلاین آلپاین وجود خود را مدیون رشته اسکی آلپاین و ورزشکاران سخت کوش آن رشته می باشد.

ورزشکار رشته آلپاین، در حالی که با سرعت زیاد به سمت پایین در حال حرکت هستند یک دور کامل از گیت های مشخص شده که در مسیر مسابقه قرار گرفته اند عبور می کنند.

از همین رو اغلب ورزشکاران به هر دو شکل روی برف و روی آسفالت مشغول تمرینات بوده و در مسابقات نیز شرکت می کنند و با به رسمیت شناخته شدن رشته ورزشی اسکیت آلپاین، علاوه بر ورزشکاران اسکی بازی که وارد این رشته شده اند، نسل جوان و تازه وارد به این رشته نیز مشغول آموزش در این رشته و پرورش در آن می باشند.

شکل شروع مسابقات هر دوره، می تواند متفاوت باشد. ارتفاع رمپ پرتاب در شروع مسابقات بین 60 سانتی متر تا 2 متر متغیر خواهد بود.

محاسبه زمان برای هر بازیکن، از زمانی شروع می شود که پای بازیکن اولین گیت را لمس کند.

انجام این روش تایم گیری به این دلیل می باشد که بازیکنان تا قبل از رسیدن به اولین گیت سرعت و ریتم مناسب را برای خود به وجود آورده و ثبت زمان برای بازیکنان این رشته با شرایط بهتر و برابری انجام گیرد.

بعد از طی مسیر مسابقه و عبور بازیکن از خط پایان زمان برای آن ها متوقف شده و محاسبه خواهد شد.

شیب مسیر مسابقات اغلب بین 6 تا 15 درجه بوده و کف زمین پیست باید آسفالتی یک دست و صاف داشته باشد و در انتهای مسیر اغلب فضای بسیار بزرگی جهت کم کردن سرعت بازیکنان در نظر گرفته می شود.

در صورت نبود این فضا، محوطه بعد از خط پایان را با فرش های مخصوص جهت کاهش سرعت بازیکنان بعد از پایان مسابقه مجهز می کنند و باید عرض پیست در کمترین حالت 5 متر باشد.

شروع مسابقات با این دستور آغار می شود آماده …تنظیم …برو و از این لحظه اسکیت باز فقط 10 ثانیه فرصت دارد تا حرکت نماید و در صورتی که این 10 ثانیه به پایان رسیده و بازیکن اقدام به حرکت نکند از دور مسابقه حذف خواهد شد.

نهاد های بین المللی الپاین

در سال 2011، اینلاین آلپاین تحت نظارت فدراسیون جهانی اسکیت قرار گرفت. در یکم ژانویه سال 2015 و با انحلال کمیته جهانی اینلاین آلپاین (WIAC)، کمیته بین المللی رولر آلپاین (CIRA) مدیریت این رشته را بر عهده گرفت.

CIRA عوض هیئیت مدیره FIRS (فدراسیون جهانی اسکیت) است ولی حق رای ندارد. CIRA مسئول برگزاری مسابقات جهانی در تمام سطوح رشته اینلاین آلپاین می باشد

 اسکیت دانهیل

رشته دانهیل از سال ۱۹۸۹ به طور غیر رسمی شروع به کار نموده و آخرین رخداد رسمی آن در اولین دوره جام جهانی اسکیت در سال ۲۰۱۶شهرنانجینگ چین بوده است و این رشته درجاده ها و مسیرهای پر پیچ و خم که حداقل طول مسیر یک کیلومتر بوده برگزار میگردد و دارای چندین گرایش و زیر مجموعه نیز می باشد.

مشخصات اسکیت دانهیل

کفش اسکیت که میتوان از هر نوع کفشی استفاده نمود اما بهتر است که اسکیت مربوطه اسکیت سرعت باشد.، آرنج بند ، زانو ند ، مچ بند ، کلاه ایمنی  و لباس استرج آیرو دینامیک.

 مشخصات ، ابعاد و اندازه زمین در اسکیت دانهیل

طول زمین مسابقه بهتر است بین یک تا دو کیلومتر باشد و شیب حداقل آن نیز پنج درصد، مسیر مسابقه میبایست از پیچ های متعدد چپ و راست تشکیل شده باشد.

متریال سطح زمین باید آسفالت بدون زدگی و یا سیمان مرغوب و یا سنگ دو تیشه باشد.

برنامه و اینده خود را در اسکیت چگونه می بینید؟

چه آینده ای را در اسکیت برای خود متصور هستید و تا چه مرحله ای حاضر هستید تا برای ورزش تخصصی او صرف وقت وهزینه داشته باشید.

این مسئله تعیین کننده آینده شما می باشد و شروع یک رشته تخصصی بسیار مفید است و شما به صورت حرفه ای وارد اجتماع می شوید و شما را برای رقابت با هم سن و سالان آماده میکند.

اما اسکیت در کنار هیجاناتی که تمام رشته های ورزشی دارند ملایمت و زیبایی خاصی نیز دارد.

مطمئنا هر رشته ای سابقه ای طولانی برای موفقیت در آن لازم است و این می تواند دلیلی برای تفاوت با دیگران باشد و با گذر زمان و مقام هایی که کسب می شود اعتماد به نفسی عظیم در شما بوجود خواهد آورد که با هیچ فعالیت دیگری نمی توان آن را ایجاد کرد.

نویسنده ی نوشته: صبا سادات جعفری

فهرست