تاریخـچـه اسکیت هاکی جهان:

تیم های هاکی ابتدا در سال ۱۹۰۱ در سراسر اروپا بازیهایی را برگزار کردند ، با اینکه این ورزش طی جنگ جهانی اول متوقف شد، ولی خیلی زود حرکت و پیشرفت خود را شروع کرد و اولین مسابقات قهرمانی هاکی در سال ۱۹۳۶ در آلمان برگزار شد .

درسال ۱۹۸۶ تولید کنندگان شروع به ساخت نوعی دیگر از کفش اسکیت بنام inline برای علاقمندان به حفظ سلامتی کردند .

در هنگامی که این اسکیت در دهه ۹۰ در بازار عمومی توزیع شد بازیهای تفریحی هاکی دچار حرکت و جنبشی دوباره شد به طوری که در اواسط دهه ی ۹۰ این ورزش به یکی از پرطرفدارترین ورزش ها در آمریکا تبدیل شد.

همراه با توسعه این ورزش لیگ ها و باشگاههای تفریحی شکل گرفت و تورنومنت هایی به صورت پراکنده بوجود آمد.

اکثر این تورنومنت ها در زمین های متحرک و در فضای باز برگزار می شد به طوری که در هر محل با برپایی این تورنومنت زمینها شروع به کار می کرد .
و با جمع کردن و منتقل کردن زمین به شهری دیگر تورنومنت پایان می گرفت ، مثل یک سیرک متحرک!

یکی از باشگاههایی که در این مسابقات شرکت می کرد Triple Crown نام داشت . در سال ۱۹۹۴ باشگاه NARCH ( مسابقات قهرمانی هاکی آمریکای شمالی ) و در سال ۱۹۹۶ باشگاه AIRHS
( مسابقات هاکی آمریکا) به عنوان دفتر رسمی مسابقات قهرمانی شکل گرفت .

بازیها به داخل سالن منتقل شد در میدان های بزرگ ثابت با سطح یخ مانند صاف و صیقلی . در این زمان بازی با توپ انجام می شد بلکه با چوب دستی که مخصوص اسکیت هاکی طراحی شده بود.

در سال ۱۹۹۸ تورنومنت های مسافرتی هاکی با توپ با مخارج و سود بالا به بازی های با چوب داخل سالن تبدیل شد.

کودکان دیگر از شرکت TOYS R US که تجهیزات هاکی را با کیفیت پایین تولید می کرد خرید نمی کردند . این تغییرات مخالفت های زیادی را در پیش داشت.همچنین Mission & Easton – CCM – Nike جایگزین TOYS R US شد.
لیگهای مسافرتی در فضای رقابتی که تیم های مختلف در لیگ مسابقه می دادند شروع به کار کرد.

سال ۱۹۹۹ سال انفجار در اتحادیه مسابقات است. باشگاه Triple Crown که یکی از برگزار کنندگان تورنومنت های مسافرتی بود با فروش تجهیزات و زمین های متحرک خود به داخل سالن منــــتقل شد – همانند NARCH و AIRHS بعد باشــــگاه TORHS ( مسابقات قهرمانی هاکی ) به جمع دیگر باشگاههای قهرمانی پیوست . این باشگاه حرکات نمایشی را وارد مسابقات قهرمانی کرد.
از مراسم افتتاحیه گرفته تا سایر مراسم مثل Player of the game که بسیار مورد علاقه کودکان بود هر دو باشگاه TORHS وTriple Crown در سال ۱۹۹۹ دو سری مسابقات قهرمانی برگزار کردند.

هاکی در دانشکده ها به عنوان یک ورزش رسمی مورد تایید قرار گرفته است در سال ۱۹۹۹ لیگ دانشکاهی هاکی ( CRHL ) به منظور متحد کردن لیگ های مختلف دانشگاهی در هفت منطقه ی مختلف شکل گرفت که اولین دوره ی مسابقات را هم برگزار کرد.

تورنومنت دیگری در سال ۲۰۰۰ شکل گرفت که هر ساله ۶ دوره مسابقات برگزار می کرد.

این تورنومنت از دیگر تورنومنت های قبلی برتری داشت زیرا در این تورنومنت فقط ورزش کارائی که به قصد تفریح هاکی می کنند اجازه ی رقابت دارند و تمامی شرکت کنندگان باشگاهی و مسافرتی از شرکت در این تورنومنت منع شده اند.
برگزیدگان تیم های مختلف هاکی در اتحادیه منظم مسابقات ملی با هدف قهرمانی ملی با یکدیگر رقابت می کنند و با شرکت در این تورنومنت به مرحله ای بالاتر صعود می کنند در این تورنومنت سفر کردن یک اجبار است که در طی آن تعطیلات آخر هفته در هتل های خارج از شهر سپری می شود.

در برخی کشورها بویژه در اسپانیا ، پرتقال ، ایتالیا و آمریکای جنوبی هاکی دومین ورزش به لحاظ مجبوبیت است که بعد از فوتبال آمریکایی ( ساکر) قرار گرفته است. هاکی در تابستان سال ۱۹۹۲ در بازیهای المپیک بارسلون اسپانیا به عنوان ورزشی نمایشی به اجرا درآمد. با این که هاکی در زمینه های آماتور و تازه کار درخشش چشم گیری داشته ولی در زمینه ی حرفه ای با موفقیتی ناچیز روبرو بوده است.

مقاله جامع درباره اسکیت هاکی را در اینجا بخوانید.

نویسنده نوشته: محسن دوستگان

فهرست