نحوه استفاده از ترمز در اسکیت های دارای ترمز چگونه است؟

اگر فردی مبتدی هستید و می‌خواهید یک کفش اسکیت خوب و مناسب تهیه کنید یکی از قسمت هایی که باید وجود و قابلیت نصب آن را بر روی کفش بررسی کنید، ترمز کفش است.

مقاله جامع کفش اسکیت مناسب برای افراد مبتدی را در اینجا بخوانید.

به علت اینکه اسکیت باز های حرفه ای تر برای توقف نیازی به ترمز جانبی بر روی کفش ندارند و از روش های متعددی مانند “روش تی” برای توقف استفاده می‌کنند، اکثرا بر روی کفش های حرفه ای تر قابلیت نصب ترمز وجود ندارد.

باید توجه داشته باشید که استفاده از ترمز مانع از انجام برخی از تکنیک های پیشرفته تر اسکیت مانند “تکنیک کراس اور” می‌شود.

اما از آن جایی که ترمز کردن یکی از اصلی ترین حرکات در اسکیت است و افراد تازه کار مهارت کافی در انجام تکنیک های مختلف توقف را ندارند، وجود ترمز جانبی بر روی کفش ضروری است.

ترمز ها که معمولا از جنسی سخت ساخته می‌شوند زیر پاشنه جفت راست کفش های اسکیت نصب می‌شوند و اسکیت سوار با بلند کردن نوک پای خود از سطح زمین باعث ایجاد اصطکاک بین ترمز و سطح زمین و توقف می‌شود.

بیشتر اسکیت های مدل سافت دارای ترمزهایی پشت کفش پای راست هستند که افرادی که از این مدل اسکیت ها استفاده می کنند، می توانند با آموزش چگونگی استفاده از آن به راحتی در مواقع  نیاز ترمز را به کار گیردند.

برای شروع، تمرکز خود را بر روی یادگیری این حرکت بگذارید.

در ابتدا پا(قدم)بزنید و شروع به سر خوردن کنید.سپس پای راست را کمی جلوتر از پای چپ برده و بعد پنجه پای راست را بالا آورده و سعی کنید در همان وضعیت نگه دارید.

نکته: خطی فرضی را در نظر بگیرید و سعی کنید پای راست از این خط منحرف نشده و روی همان خط تا توقف کامل ادامه دهید.

پس از اینکه مهارت کافی و تعادل موردنظر را در این حرکت به دست آوردید، کم کم سرعت خود را بالا برده و پاها را به صورت عدد یازده و موازی کنار یکدیگر قرار دهید.

کمر خود را کمی به سمت جلو خم کرده و بعد پای راست را به اندازه تقریبی نصف اسکیت دیگر جلو ببرید.

دو دست خود را روی زانوی پای جلویی قرار داده  و پای راست را روی پاشنه برده و پنجه را بلند کرده و بالا بیاورید و در نهایت ترمز کفش را محکم روی زمین بکشید تا بایستد.

نکته قابل توجه اینست که هنگام داشتن سرعت زیاد، این نوع ترمز گرفتن توصیه نمی شود و بهتر است ترمز اسکیت را باز کرده و از آن جدا کنید و سعی کنید با انواع دیگر ترمز که باید در مراحل بعد آموزش ببینید حرکت را متوقف کنید.

نویسنده نوشته: مهدیس صداقتی

فهرست