آموزش تعویض و نگهداری چرخ‌های اسکیت در انلاین اسکیت

چرخ‌های اسکیت در اندازه ها و مدل های متنوعی طراحی شده و مورد ساخت قرار گرفته اند و امروزه در تخته های اسکیت و کفش های اسکیت سه مدل چرخ های ژله‌ای، چرخ های شیشه ای و همچنین چرخ های هایپر به کار برده شده است لذا تعویض و نگهداری چرخ های اسکیت از جمله کارهای ضروری بوده که سبب شده تا تخته اسکیت و کفش های اسکیت طول عمر بیشتری را داشته باشند.

لزوم تعویض و نگهداری چرخ های اسکیت

در بیشتر اوقات، افراد اسکیت باز مراقبت از چرخ ها و البته تعویض از چرخ های به کار رفته در اسکیت را فراموش کرده و تا پایان عمر تخته اسکیت و کفش های اسکیت، تنها از چرخ های اولیه اسکیت استفاده می نمایند.

اغلب اسکیت کاران به دلیل قابل تعویض بودن چرخ های نصب شده در کفش اسکیت ، نگهداری از چرخ ها را نادیده گرفته و هر گونه وزنی را متحمل چرخ‌ها می کنند و بر این باورند تا راهی برای تعویض چرخ ها پیش گرفته شود، اما گفتنی است که چرخ‌های اسکیت از جمله اجزای مهم تشکیل دهنده‌ی اسکیت ها هستند .

به دلیل استفاده از اسکیت ها در پیست اسکیت و مسیرهای سنگی، شنی، آبی، آسفالتی و… ، در صورت عدم تعویض و نگهداری ، باعث میشود تا مکرر هزینه های سنگینی را بر دوش اسکیت کار قرار دهد.

ساییده شدن چرخ اسکیت

ساییدگی در چرخ های اسکیت، یکی از خرابی های چرخ ها به حساب آمده که نیازمند تعویض می باشند. معمولا ساییدگی بر اثر استفاده نمودن طولانی مدت به صورت پر قدرت از اسکیت ها و همچنین کوچک بودن طول قطر چرخ ها، راندن اسکیت در مسیرهای نامناسب، وارد آمدن فشارهای زیاد بر چرخ ها و البته کم بودن درجه صنعتی چرخ ها نسبت به حالت نرمال و…. می باشد .

در صورت ایجاد ساییدگی در چرخ های به کار رفته در انواع اسکیت ، میزان چسبندگی چرخ ها با سطح مسیر کاسته شده و اسکیت سوار از انجام عملیات موفق و حرکات مد نظر خود باز می ماند؛ لذا تعویض به موقع و صحیح چرخ ها می توانند در انجام عملیات اسکیت سوار بسیار موثر باشند.

شناخت درجه مرغوبیت چرخ های اسکیت در انلاین اسکیت

معمولا چرخ‌های اسکیت در چهار رده‌ی A، B، C،D قرار می گیرند که از نظر ظاهری معایب چرخ را برای اسکیت سوار معرفی می نماید.

به عنوان مثال چرخ هایی که در گروه A قرار داشته باشند از نظر ظاهری سالم بوده و جدید می باشند و نیازی به هیچ گونه تعمیر و تعویضی ندارند. چرخ های گروه B مرغوبیت بالایی نسبت به چرخ های گروه A نداشته و در مدت زمان مشخص شده ای نیازمند تعمیر و شاید هم تعویض باشند.

چرخ های گروه C از نمونه چرخ هایی بوده که از دو طرف چرخ دچار ساییدگی بوده و ممکن است از نظر فنی هم درون چرخ مشکلاتی وجود داشته باشد که این گروه از چرخ ها قبل از استفاده لازم است تا تعمیر شده و یا به طور حتم تعویض گردنند.

اما چرخ های گروه D که این نمونه چرخ ها به طور کامل از نظر ظاهری و هم از نظر فنی مانند فنر ها و بلبرینگ های آن آسیب دیده و غیر قابل استفاده‌ برای اسکیت سوار می باشد و به طور صد در صد لازم است تا تعویض شوند.

آموزش بهترین روش نگهداری چرخ های اسکیت در انلاین

شاید مهمترین عیبی که برای هر چرخی ممکن است پیش آید، ایجاد ساییدگی سطحی چرخ ها باشد که مراقبت از چرخ ها خصوصا چرخ های اسکیت می تواند از ایجاد زود هنگام این نوع ساییدگی ها جلوگیری به عمل آورد.

جالب است بدانید که مهمترین روش پیشگیری از ساییدگی چرخ ها، انتخاب صحیح چرخ ها متناسب با نوع عملکرد اسکیت سوار در زمان خرید اسکیت می باشد؛ لذا زمانی که اسکیت سوار با دانستن مسیرهای حرکت اسکیت و همچنین نوع حرکات خود، چرخ های اسکیت را انتخاب نماید، تا حد چشمگیری از تعمیر و البته تعویض چرخ های به کار رفته شده در اسکیت جلوگیری به عمل خواهد آورد.

از این رو خریدار اسکیت های متنوع لازم است تا هدف استفاده از اسکیت را دانسته و اسکیت ها را متناسب با رشته و قرار گرفتن در شرایط متفاوت خریداری نماید.

 

 

با توجه به این موضوع که اسکیت ها برای استفاده نمودن در سنین مختلف در سایزهای متفاوتی وجود دارند؛ لذا به کار گرفتن سایز مناسب هر فردی می تواند در بالا بردن بازدهی چرخ های به کار رفته شده در اسکیت تاثیر بسزایی را داشته باشد، زیرا وزن وارد شده بر چرخ ها می توانند بیشترین صدمه را بر چرخ های یک اسکیت وارد نمایند.

طرز قرار گرفتن پاهای اسکیت کار می تواند در نگهداری از چرخ های یک اسکیت تاثیر چشمگیری را داشته باشد، زیرا کج قرار گرفتن پاها بر روی اسکیت های مختلف سبب شده تا در بین چرخ ها زاویه ایجاد شده و ساییدگی در چرخ ها پدید آید.

اهمیت چرخش چرخ اسکیت

در تعویض و نگهداری چرخ های نصب شده در اسکیت‌، نوع چرخش چرخ‌ها بسیار حائز اهمیت می باشد. البته آسیب های وارد شده بر چرخ ها در هر نوع اسکیتی امری عادی است.

اما مسئله اینجاست که اهمیت ندادن به آسیب ها و عمیق شدن معایب چرخ ها می تواند مشکلات جدی را برای اسکیت سوار و خود پیکره‌ی اسکیت وارد نماید؛ از این رو اسکیت سوار در تشخیص به موقع ایجاد مشکل در چرخش چرخ ها به منظور جلوگیری از ساییدگی چرخ ها، این امکان را دارد تا بنا به فشارهای وارد شده بر سطوح مختلف، به طرز ماهرانه‌ای جای چرخ ها را با یکدیگر عوض کرده و مانع از تعویض زود به هنگام چرخ ها شود؛ لذا جا به جا نمودن چرخ ها در اسکیت های متنوع می تواند سبب بالا بردن عمر اسکیت و همچنین بهتر نمودن عملکرد اسکیت سوار شود.

تعیین میزان چرخش چرخ اسکیت

چرخش چرخ های اسکیت ورزشی چرخشی کاملا مشابه با چرخ های اتومبیل داشته، لذا برای میزان چرخش چرخ ها همانند چرخ های یک اتومبیل می توان به راحتی چرخ ها را از پیکره ی اسکیت باز کرده و قسمت های مختلف، مورد فریم بندی قرار گیرد.

البته تعویض چرخ ها در اسکیت های چهار چرخ، اسکیت های پنج چرخ و اسکیت های hilo متفاوت می باشد؛ به طوری که در تعویض چرخ های چهار چرخ نیاز بوده تا چرخ اول را با چرخ سوم و البته چرخ دوم با چرخ چهارم تعویض گردد و نیاز است تا در هنگام نصب سعی شود که ساییدگی بیشتر چرخ ها به بیرون اسکیت و سمت سالم چرخ ها به داخل اسکیت نصب شوند .

در اسکیت های پنج چرخی لازم است تا چرخ اول با چرخ سوم و چرخ سوم با چرخ پنجم تعویض شود در واقع می بایست به هر صورتی چرخ اول در جایگاه چرخ پنجم قرار گیرد. در گام بعدی لازم است تا چرخ دوم با چرخ چهارم جا به جا شود.

مهمترین توصیه برای نگهداری چرخ های اسکیت این است که در زمان تعویض چرخ ها، آنها را از کنار اسکیت وارد نمایید تا قسمت های خارجی چرخ ها به جهت جلوی اسکیت هدایت شود و عمر اسکیت را بالا برده و راندمان کاری اسکیت سوار را افزایش دهد .

تعویض نمودن و تعمیر چرخ های هایلو تنها مختص اسکیت هاکی بوده زیرا چرخ های هاکی بر خلاف نوع چرخ ها در اسکیت های دیگر، ساختاری متفاوت داشته و چرخ های عقب بزرگتر از چرخ هایی بوده که در جلوی اسکیت نصب شده است ؛ لذا تنها تعویض چرخ ها به این صورت بوده که چرخ اول با چرخ دوم و همچنین چرخ سوم با چرخ چهارم قابل تعویض می باشد.

بهترین زمان تعویض چرخ های اسکیت

شاید بسیاری از اسکیت سواران، جا به جا نمودن چرخ ها را بارها امتحان کرده و از تعویض چرخ های اسکیت دوری کرده باشند، اما در واقع باید گفت در بعضی موقعیت ها زوایای مختلفی در چرخ ها ایجاد شده و چرخ ها دیگر قابل استفاده نبوده و بر روی سطوح مختلف به راحتی حرکت نکرده و اسکیت سوار را با مشکلاتی جدی رو به رو می کند که در این صورت به طور حتم لازم است تا چرخ ها تعویض گردند.

بنابراین لازم است تا میله‌ی محور با استفاده از آچار آلن به درستی باز شده و چرخ از پیکره ی اصلی اسکیت جدا شود، سپس یاتاقان ها و سایر اجزای داخلی چرخ ها بررسی شده و در صورت وجود هر نوع خرابی، تعمیر و تعویض شود و به چرخ های جدید انتقال یابد .

بعد از به دست آوردن عملکردی صحیح از چرخ ها، دوباره چرخ ها به کمک میله های محور چرخ ها به اسکیت نصب شده و اسکیت را مانند روز اول می توان نو و جدید نمود.

 برای مشاهده مقالات مقالات مربوط به اینلاین اسکیت اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست