اسکیت رینک هاکی یا هاکی کواد

ورزش جذاب و پر طرفدار هاکی با اسکیت چهار چرخ نیز می باشد. رینک هاکی نیز در زمین معمولی و صاف قابل اجرا و بازی می باشد و مسابقات با سطح بالا از پارکت های استاندارد داخل سالن و حتی برای تفریحی بر روی آسفالت می تواند باشد.

هاکی به دو شکل روی یخ و خارج از یخ وجود دارد و اینلاین هاکی و هاکی کواد از مشتقات هاکی خارج از یخ می باشند و دارای تفاوت هایی نسبت به یکدیگر می باشند که اولین تفاوت در نوع اسکیت مورد استفاده در این ورزش می باشد.

مشخصات اسکیت هاکی را در اینجا بخوانید.

در هاکی کواد از کفش های اسکیت کواد که چهار چرخ با دو محور است استفاده می شود.

در اسکیت کواد بازیکنان قدرت مانور به مراتب بیشتری دارند و چوب هاکی مورد استفاده در این رشته به چوب های هاکی سالنی شباهت دارد

و تکنیک های ضربه با بک هند و فورهند با این چوب تا حد بسیار زیادی همانند تکنیک ضربه زدن با چوب هاکی سالنی می باشد

و دستکش های دروازه بانی مثل بقیه سبک های هاکی به یک دستکش دریافت و یک دست کش مسدود می باشد.

همچنین هاکی کواد در نوع به حرکت در آوردن توپ تفاوت دارد و در هاکی کواد توپ را فقط و فقط به وسیله چوب می توان به حرکت در آورد و نه اسکیت، و در صورت استفاده از اسکیت برای به حرکت در آوردن توپ، خطا از طرف دارو اعلام خواهد شد

و برخلاف هاکی روی یخ و اینلاین هاکی، تماس و برخورد بیش از حد در بین بازیکنان ممنوع می باشد و در صورت برخورد، داور می تواند بازی را متوقف کرده و فرد خاطی را جریمه نماید.

هاکی کواد یا رینک های با اسامی مختلف در کشور های زیادی به صورت رسمی وجود دارد و مسابقات در آن برگزار می شود،بخاطر این هاکی دارای اسامی مختلفی در کشور های مختلف می باشد.

هاکی کواد در آمریکا تحت عنوان هارد بال شناخته می شد در نوامبر سال 2008، USOC این ورزش را تحت عنوان Rink Hockey به تصویب رساند اما این یک انتخاب بین المللی نبود و هاکی کواد با نام های Rink Hockey، Quad Hockey، Ball Hockey، Roller Hockey و Hardball Hockey، English Roller Hockey، Hockey Sobre Patines، Hockey Pista، Hoquei Em Patins، Hockey Skids، Traditional Hockey،Cane Hockey، Hokel Na Koturaljkama و Rulluisuhoki در سراسر جهان معرفی می شود.

بسته به منطقه ای از جهان که در آن قصد ورود به این رشته را خواهید داشت، با نام های مختلفی از این رشته روبرو خواهید شد و مسابقات جهانی این رشته نیز هر دو سال یک بار توسط World Skate (فدراسیون جهانی اسکیت) برگزار می شود.

در مسابقه هاکی دو نیمه 25 دقیقه ای که در بین دو نیمه 15 دقیقه وقت استراحت دارد.

در صورت تساوی بین دوتیم، دو نیمه اضافه 5 دقیقه ای به صورت گل طلایی (هر تیمی که اولین گل را در وقت اضافه به ثمر برساند برنده مسابقه اعلام شده و خاتمه بازی در همان لحظه اعلام خواهد شد) لحاظ شده تا تیم برنده مشخص گردد.

در صورتی که دو تیم در وقت های اضافه نیز به تساوی برسند ضربات پنالتی برنده مسابقه را مشخص خواهد کرد.

مسابقات جهانی این رشته هر دو سال یکبار و به صورت منظم در حال برگزاری بوده که تا کنون 44 دوره از این مسابقات برگزار شده و کشور هایی که از سال 1940 تا کنون بیشترین عنوان قهرمانی را به خود اختصاص داده اند عبارت اند از:

اسپانیا (17 عنوان قهرمانی)

پرتغال (16 عنوان قهرمانی)

آرژانتین (5 عنوان قهرمانی)

ایتالیا (4 عنوان قهرمانی)

انگلیس (2 عنوان قهرمانی)

می باشند.

کشور های دیگر مانند برزیل، آلمان، سوئیس، آندورا و فرانسه نیز از تیم های منظم و قدرتمند بین المللی می باشند ولی هرگز به عنوان قهرمانی جهان دست پیدا نکرده اند.

هاکی کواد سرعتی می باشد و برای پخش تلویزیونی مسابقات این رشته،مسئولان و تصمیم گیرندگان با صدور بخش نامه ای، تمام باشگاه ها را ملزم نماید تا از کفپوش های به رنگ آبی یا سفید استفاده کنند تا در پخش تلویزیونی توپ در تلویزیون بیشتر دیده شود.

زمین مناسب برای هاکی کواد،خشک و دارای سطح چوبی صیقلی، می باشد.

اما در هر زمین مسطح غیر لغزنده نیز می توان این رشته ورزشی را انجام‌داد و تبلیغات تیره رنگ‌‌اطراف زمین ممنوع است که احتمال فریب خوردن و گم کردن توپ توسط بازیکنان وجود نداشته باشد و زمین در سه اندازه استاندارد (کوچک 34*17 متر، متوسط 40*20 متر و بزرگ 44*22 متر) باشد

و همچنین زمین مسابقه باید دارای گوشه های گرد با شعاع 1 متر باشد که توسط دیواره ای 1 متری دور تا دور آن احاطه شده است.

در پایین ترین قسمت این دیواره پایه ای چوبی با عرض 2 سانتی متر و ارتفاع 20 سانتی متر وجود دارد. پشت دروازه ها نیز یک تور به ارتفاع 4 متر قرار دارد که حتی در زمین هایی که جایگاهی برای تماشاچیان در نظر گرفته نشده است نیز باید نصب شود.

این امر برای جلوگیری از برگشت توپ و برخورد آن با بازیکنان می باشد.

تجهیزات و لوازم مورد استفاده در هاکی کواد

در ابتدا استفاده بازیکنان از لباس شبیه به بازیکنان فوتبال که جوراب تا زانو، شلوارک و تی شرت است و چوب های ساخته شده از هر دو ماده که توسط فدراسیون جهانی تایید شده است استفاده نمایند اما با این وجود هنوز اغلب بازیکنان از چوب های چوبی استفاده می کنند.
شرایط چوب به این‌شکل است که طول این چوب ها حداقل 90 سانتی متر و حداکثر 115 سانتی متر و عرض آن بیش از 5 سانتی متر و وزن آن بیش از 500 گرم نمی تواند باشد.

توپ بازی از چوب پنبه فشرده شده ساخته شده و دارای محیط 23 سانتی متر و وزن 155 گرم است.
همچنین شرایط اسکیت های کواد باید دارای چرخ های با قطر حداقل 3 سانتی متر و بازیکنان مجاز به استفاده از ترمز در قسمت جلوی اسکیت خود هستند ولی با این شرط که قطر یا ضلع آن بزرگ تر از 5 سانتی متر نباشد.

لوازم ایمنی و محافظ ها را میتوان محافظ شانه،زانو و آرنج، و دستکش نامید و مشخصات کلاه ایمنی و محافظ زانو و آرنج از فدراسیونی به فدراسیون دیگر متفاوت می باشد.

دروازه بانان نیز از پد های محافظ برای خود استفاده کرده و همانند دروازه بانان هاکی اینلاین یا هاکی روی یخ، علاقه مند به استفاده از پد هایی هستند که آن ها را بزرگ تر کرده تا میزان حفاظت از دروازه را افزایش دهند.

آن ها دارای دو دستکش متفاوت از یکدیگر بوده که نقش دریافت و مسدود کردن ضربات را بر عهده دارند.

همچنین دروازه بانان از محافظان بازو و زانو و همچنین کلاه ایمنی با کیج یا ویزور استفاده می کنند.

مدرسین داوری فدراسیون جهانی اسکیت در رشته رینک هاکی

روبن فرناندز (اسپانیا)
روبن فرناندز بیش از 12 سال در فدراسیون اسپانیا داور بوده است.

در فصل 2001/2002 وی کار خود را به عنوان داور منطقه ای در گالیسیا آغاز کرد و سال به سال رشد کرد تا به مقام داوری بین المللی در فصل 2013/2014 رسید.  روبن به عنوان داور اصلی بین المللی در WRG بارسلونا 2019 و در مسابقات قهرمانی اروپای بزرگسالان مردان که در سال 2018 در کورونیا برگزار شد و همچنین در مسابقات قهرمانی مختلف زیر 17 سال اروپا شرکت کرده است.

در اسپانیا، او در 6 جام حذفی در دسته بندی مردان و  بار1 در قسمت زنان و همچنین در مسابقات قهرمانی مختلف اسپانیا در رده های پایین تر شرکت داشته است.

علاوه بر این، روبن در حال حاضر به عنوان مدرس در فدراسیون اسکیت گالیسی کار می کند و ارزش های جدیدی را در گروه داوری آموزش می دهد.

او در یک دوره آموزش داوری زن در فصل 2018/2019 با RFEP همکاری کرد.
خاویر بلوزن
خاویر بلوزن بیش از 20 سال به عنوان داور در فدراسیون اسکیت فرانسه کار کرده است.

همچنین بیش از 9 سال پیش کار خود را به عنوان داور بین المللی آغاز کرده است. خاویر به عنوان داور ارشد بین المللی در چند مسابقه جهانی رولی هاکی شرکت کرده است، از جمله:

فینال مستقل مردان قهرمانی جهان (بارسلونا)، برخی مسابقات قهرمانی مستقل اروپا و بسیاری از مسابقات دیگر شرکت کرده است.
همچنین یک مدرس و به عنوان سخنران در سمینار بین المللی Rink Hockey در بارسلونا 2019 شرکت داشته است.
اسکار والورده (اسپانیا)
اسکار والورده بیش از 20 سال به عنوان داور در فدراسیون اسپانیا فعالیت کرده است.

او در واقع رئیس داوران فدراسیون اسکیت اسپانیا است. در سال 1989، او کار خود را به عنوان داور منطقه ای کاتالونیا آغاز کرد و سال به سال رشد کرد تا به عنوان داور بین المللی در 2004 انتخاب شد.
داور اصلی بین المللی در 3 مسابقه جهانی رینک هاکی (آرژانتین ، چین و بارسلونا)،

1 فینال مسابقات جهانی مستقل مردان (بارسلونا)، 1 فینال مسابقات قهرمانی مستقل اروپا مردان (پرتغال)، و 13 جام حذفی اسپانیا شرکت کرده است.

همچنین فینال های مستقل مردان، در میان بسیاری از رویدادها.
اسکار به عنوان یک فرد شایسته به عنوان هماهنگ کننده در سمینار بین المللی Rink Hockey در بارسلونا 2019، هماهنگ کننده بخش داوری (2018-2019) RFEP ، و دوره آموزش داوران کلمبیا (2013-2015-2019) شرکت داشته است.

همچنین او به عنوان هماهنگ کننده داوران در جام ملت هاMontreaux – SWITZERLAND  و هماهنگ کننده داوران در COPA بین قاره ای سن خوان 2018 (آرژانتینا حضور داشته است.

ادوارد رومرو (اسپانیا)
ادوارد رومرو در سال 2009 از موسسه ملی تربیت بدنی کاتالونیا در علوم فعالیت بدنی و ورزشی فارغ التحصیل شد.

علاوه بر این، وی دوره های کارشناسی ارشد و دوره های با سطح بسیار بالا برای مدیریت و عملکرد ورزشی بالا را گذرانده است.
مربی فیزیکی رولر هاکی تیم ملی اسپانیا بوده و در کسب عنوان قهرمانی جهان 2017 و اروپا در سال 2018 با تیم مردان و قهرمانی جهان 2017، 2019 و اروپا 2018 با تیم زنان شرکت داشته است.

وی همچنین یک مربی فیزیکی رشته رینک هاکی در تیم های OK LIGA برای هر دو گروه حرفه ای و آموزشی بوده است.
در حال حاضر استاد و رئیس گروه تربیت بدنی در یک  موسسه کار می کند و به عنوان یک سخنران در سمینار بین المللی Rink Hockey (بارسلونا) شرکت می کند.

مدرسین مربیگری فدراسیون جهانی اسکیت در رشته رینک هاکی

ریکارد مونیز (اسپانیا)
مربی ملی رینک هاکی برای فدراسیون اسپانیا فارغ التحصیل شد.

با تجربه زیاد در بخش رینک هاکی، وی سابقا به عنوان معلم و مربی در چندین شرکت در کشورهای مختلف خدمت کرده است.

او یکی از معتبرترین مربیان باشگاه بارسلونا بوده و در حال حاضر مربی تیم ملی رینک هاکی زنان است.

علاوه بر این، ریکارد با شایستگی به عنوان سخنران در دوره های مختلف بین المللی رینک هاکی، سخنران در سمینار بین المللی رینک هاکی در بارسلونا 2019، دوره آموزشی در Mendaza و سان خوان (آرژانتین) در سطح ملی (2018) شرکت کرده است.
پاکو گونزالس (اسپانیا)
پاکو در رشته تربیت بدنی از INEF بارسلونا فارغ التحصیل شده است. او به عنوان مربی ملی رینک هاکی برای فدراسیون اسپانیا فارغ التحصیل شده است.

پاکو معلم تربیت بدنی در دو مدرسه مختلف در اسپانیا است.

او همچنین مدرس سطح 3 “آموزش دروازه بانی رینک هاکی” برای فدراسیون اسکیت اسپانیا و معلم سطح 1، 2 و 3 برای فدراسیون اسکیت ایتالیا است.

وی سخنران کنفرانس ها و سمینارهای مختلف در سطح ملی و بین المللی (پرتغال، ایتالیا، فرانسه، آلمان) بوده است.

در حال حاضر، او در حال آموزش فدراسیون های اسکیت اسپانیا، ایتالیا و کاتالان است و به عنوان مدیر فنی و مربی در Mollet H.C و به عنوان مربی دروازه بانان پایه و عملکرد آنها فعالیت می کند.
اسکار والورده (اسپانیا)
اسکار والورده بیش از 20 سال به عنوان داور در فدراسیون اسپانیا فعالیت کرده است.

او در واقع رئیس داوران فدراسیون اسکیت اسپانیا است. در سال 1989، او کار خود را به عنوان داور منطقه ای کاتالونیا آغاز کرد و سال به سال رشد کرد تا به عنوان داور بین المللی در 2004 انتخاب شد.

اسکار به عنوان داور اصلی بین المللی در 3 مسابقه جهانی رینک هاکی (آرژانتین ، چین و بارسلونا)، 1 فینال مسابقات جهانی مستقل مردان (بارسلونا)، 1 فینال مسابقات قهرمانی مستقل اروپا مردان (پرتغال)، و 13 جام حذفی اسپانیا شرکت کرده است.
اسکار به عنوان یک فرد شایسته به عنوان هماهنگ کننده در سمینار بین المللی Rink Hockey در بارسلونا 2019، هماهنگ کننده بخش داوری (2018-2019) RFEP ، و دوره آموزش داوران کلمبیا (2013-2015-2019) شرکت داشته است.

همچنین او به عنوان هماهنگ کننده داوران در جام ملت هاMontreaux – SWITZERLAND  و هماهنگ کننده داوران در COPA بین قاره ای سن خوان 2018 (آرژانتینا حضور داشته است.
جاکوییم پاولز (اسپانیا)
یکی از بهترین بازیکنان رینک هاکی در دهه هشتاد محسوب می شد، تمام دوران حرفه ای خود را به عنوان بازیکن در باشگاه بارسلونا گذراند.

او همچنین آغازگر بی چون و چرای تیم رینک هاکی اسپانیا بود که در مجموع 87 بازی انجام داد و یک جام جهانی و سه قهرمانی اروپا را از آن خود کرد.

او به عنوان مربی، بیشتر دوران حرفه ای خود را به باشگاه بارسلونا اختصاص داده است. علاوه بر این، او مدیر فنی روشهای مختلف ورزشی RFEP بوده است.

پاولز، در سطح تدریس، به عنوان سخنران در کنگره روانشناسی کاربردی در ورزش، (ورزش های گروهی)، استاد دوره ملی RFEP (موضوع فنی تاکتیکی)، هماهنگ کننده دوره های ملی RFEP، هماهنگ کننده در سمینار بین المللی رینک هاکی در بارسلونا 2019، دوره آموزشی در بوگوتا (کلمبیا) در سطح ملی (2018) بوده است.

نویسنده نوشته: محسن دوستگان

فهرست