رولبال چیست؟

رشته رولبال یکی از شاخه های رشته اسکیت است.این رشته ترکیبی از سه رشته هندبال، بسکتبال، و اسکیت می باشد.

به زبان ساده در این رشته، بازیکنان، هندبال را با توپ بسکتبال بازی می کنند و قوانین بازی، ترکیبی از هر دو رشته است و در عین حال تمام بازیکنان از جمله گلر(دروازه بان) کفش اسکیت به پا دارند.

تاریخچه رولبال اسکیت

اسکیت رولبال از رشته های جوانی است در ابتدای سال 2003 توسط آمریکا به ثبت رسید ولیکن این رشته ورزشی به دلیل مهیج بودن در مدت زمان اندکی توانست جای خود را در بین رشته های فدراسیون جهانی پیدا نماید و اینک دانش و قدرت این رشته ورزشی در دست کشور هند و پاکستان می باشد.

این رشته بسیار هیجان انگیز بوده و بازی سرعتی است که حدود هشت سال است در ایران انجام می شود و از هند به ایران وارد شده است.

ویژگی های زمین بازی رولبال اسکیت

زمین بازی رولبال اسکیت می تواند از جنس بتون، قیر، کف پوش، چوب یا یخ باشد و جنس زمین باید به گونه ای باشد که نور در آن برگشت نخورد چرا که برگشت نور سبب برهم خوردن تمرکز بازیکنان می شود.

تجهیزات لازم جهت برگزاری مسابقات :

اسکیت و لوازم ایمنی:
کلاه ایمنی
زانو بند
محافظ سینه
کفش اسکیت بدون ترمز
لباس مناسب و آزاد
مدت زمان مسابقه و سایز توپ و اندازه دروازه با توجه به رده سنی تیم های شرکت کننده متغییر می باشد که در ایران مسابقات رول بال اسکیت در دو سطح بزرگ سالان و جوانان در حال برگزاری می باشد.

دروازه:

اندازه دروازه به جنسیت و سن بازیکنان مرتبط است. برای نوجوانان اعم از دختر و پسر اغلب دارای ارتفاع 75/1 متر و طول 2 متر به همراه تور نایلونی به عمق 1 متر می باشد.
ارتفاع دروازه برای بازیکنان جوان و بزرگسال به 25/2 متر و طول 50/2 متر به همراه تور نایلونی به عمق 1 متر است.


توپ:
همانند دروازه، سایز و میزان باد درون توپ به سن بازیکنان بستگی دارد.
برای بازیکنان نوجوان اغلب از توپ شماره 5 که محیط آن بین 60 تا 70 سانتی متر و دارای وزن 500 گرمی است استفاده می شود.
برای بازیکنان جوان و بزرگسال اغلب از توپ شماره 7 و یا 8 که محیط آن بین 75 تا 78 سانتی متر و وزن 750 گرمی استفاده می شود.


تابلو اعلام زمان بازی:
از الزامات در هر مسابقه ای تابلوی اعلام زمان است که باید در مکانی که تمامی بازیکنان و تماشاگران آن را ببینند نصب شود.


سیگنال:
یکی از مهم ترین تجهیزات جهت نگهداشتن زمان و امتیاز سیگنال است البته از سیگنال جهت نشان دادن زمان بازی، اعلام خطا، اتمام زمان بازی، اعلام زمان استراحت، اعلام زمان اضافه و اعلام گل، زمان و بازیکن زننده می باشد.
شاخص و نشانده های خطای تیمی:
یکی از شاخص های مخصوص برای هر تیم در بازی رولبال اسکیت، پرچم قرمز رنگی در ابعاد 35*25 است.
در صورتی که هر تیم 5 خطا انجام دهد، پرچم همان تیم بر روی میز داور قرار می گیرد.

قوانین رشته رولبال چیست؟

قوانین بازی از لحظه آغاز به این شکل است: هنگام شروع در هر کدام از نیمه ها، بازی از وسط زمین و از روی خط نیمه شروع می شود.

اما در ادامه بازی و پس از به ثمر رسیدن گل، بازی از گوشه زمین در نقطه اوت و در سمت تیمی که گل خورده است آغاز می شود. در جریان بازی هر بازیکن تنها سه ثانیه فرصت دارد که توپ را در دستان خود نگه دارد و بعد از گذشت سه ثانیه اعلام خطا شده و توپ به تیم مقابل واگذار می شود.

برای جلوگیری از این خطا می توان دریبل زد و یا اینکه توپ را به بازیکن دیگر پاس داد. خطای دیگر در این بازی ضربه زدن به توپ با پا یا کفش اسکیت است، همچنین دفاع با پا نیز جزء خطاها محسوب می شود.

اگر دو بازیکن از هرکدام از تیم ها همزمان توپ را به دست بگیرند این حرکت خطا بوده و باید این دو بازیکن به وسط زمین آمده و هر تیم در نیمه خود بایستد، سپس داور توپ را به هوا پرتاب کرده تا مالکیت توپ توسط یکی از دو بازیکن مشخص شود.

به این صورت که هر کدام از بازیکنان زودتر توپ را در اختیار گرفته و آن را به سمت هم تیمی های خود پرتاب کند، توپ در اختیار آن تیم قرار می گیرد.

در این بازی هر تیم حق انجام چهار خطا را دارد و در صورتیکه خطای پنجم را مرتکب شود برای تیم مقابل اعلام پنالتی می شود.

از دیگر خطاهای رشته رولبال می توان به هول دادن،سوار شدن بر روی بازیکن حریف، گرفتن توپ حریف از پشت سر(مثل بغل کردن شخص)، خارج شدن از زمین بدون اجازه داور کنار زمین برای تعویض، بودن یک فرد اضافه داخل زمین حتی به اشتباه، شوت کردن توپ سمت صورت بازکن حریف، پا گرفتن جلوی مهاجم برای توقف بازیکن و زمین خوردن او، رفتن داخل خط سه متر جلوی دروازه و…. اشاره کرد.

وظایف و اختیارات مربی در طول مسابقه

تنها فردی که در طول بازی می تواند با افراد میز رسمی صحبت نماید مربی است.
در صورتی که به هر دلیلی مربی تیم حضور نداشته باشد، سرپرست تیم و یا مدیر تیم وظایف و اختیارات را برعهده دارد؛ علاوه بر آن مربی تیم می تواند در خواست تعویض و گرفتن وقت اضافه را دهد، البته در صورت تمایل مربی می تواند در جایگاه مخصوص خود بایستد و تیم را راهنمایی نماید، ولیکن باید نام مربی در برگه امتیازات ذکر شده باشد.

مزایای رولبال :

مهیج و پر انرژی بودن ورزش در کنار بازی گروهی پیشرفت فوق العاده در سر تا سر جهان کم بودن هزینه برگزاری مسابقات عدم نیاز به زمین مخصوص چرا که اغلب در زمین هندبال، فوتسال و بعضا بسکتبال قابل انجام است.

فهرست