ویژگی اسکیت مناسب برای کودکان چیست؟

والدین با توجه به عدم شناخت از رشته جذاب اسکیت و همچنین عدم آگاهی از ویژگی اسکیت مناسب برای کودکان و با تصور اینکه شاید فرزندانشان در آینده علاقه ای به ادامه یادگیری این رشته نداشته باشند و یا به دلایل مختلف دیگر، کمترین هزینه را برای خریداسکیت در نظر گرفته و اقدام به خرید، از مراکز غیر حرفه ای و یا فروشگاه های غیرمعتبر می کنند که فروشندگان آن شناخت کافی را در این زمینه ندارند.

یا در بعضی مواقع به دلیل گران بودن اسکیت، کفشی با سایز بسیار بزرگ برای کودک تهیه می کنند و سلامت کودک و ایمنی کفش را در نظر نمی گیرند.

این سبک از خرید که بدون مشورت با مربی باتجربه انجام می وشد نه تنها باعث آسیب جسمی می شود، بلکه باعث عدم پیشرفت و دلسرد شدن از ادامه مسیر نیز می گردد.

تغییر شکل پا و ایجاد پای پرانتزی پس از مدتی استفاده از اسکیت نامناسب

نکته مهم دربراه رشته اسکیت اینست که این ورزش باعث افزایش تمرکز کودکان شده و جزء تفریحات پرهیجان به شمار می آید.

پس در خرید کفش اسکیت دقت کنید که این کار با مشاوره از مربی و متخصص این ورزش و از مراکز و سایت های معتبر خریداری شود.

مسئله مهم دیگر اینست که در خرید اسکیت، سایز مناسب را انتخاب کنید و کفش، کوچک تر یا بزرگ تر نبوده و خرید با تأیید مربی انجام شود.

نکته ی آخر اینکه کفش های اسکیت که حالت پارچه ای دارند و با نام اسکیت سافت به فروش می رسند کیفیت مناسبی نداشته و باعث آسیب می شوند. پس بهتر است کفش های تمام پلاستیک یا اسکیت هارد را تهیه کنید که تحمل وزن بیشتری را داشته باشند.

ویژگی های اسکیت روی یخ برای کودکان

یکی از جذاب ترین رشته های ورزشی که در آن حرکات سرعتی بدن همراه با کشش و حفظ تعادل می باشد و هیجان زیادی هم در ورزشکار و بیننده ایجاد می کند.

در نگاه اول به نظر ورزشی پر اسیب و خطرناک است اما با استفاده از وسایل ایمنی و بودن مربی با تجربه اسکیت رو یخ، احتمال صدمه به حداقل می رسد و با خیال راحت لذت یادگیری این ورزش را به کودکانتان ببخشید.

چرا آموزش اسکیت روی یخ ایده خوبی است برای فرزندان؟

یکی از نکات مهم این است که بعد از هر زمین خوردن بلند شدن را یاد میگیرید :ورزشکار پافشاری و مقاومت را در اسکیت روی یخ یاد می گیرد.

این ورزش به انسان یاد می دهد که بعد از زمین خوردن باید بلند شد و تلاش کرد و باعث می شود در آینده افراد مقاوم، با انگیزه و پر تلاشی در زندگی باشید

از سنین کم هم می شود اسکیت کرد:

بچه های کوچک می توانند اسکیت روی یخ را یاد بگیرند.کودکان به دلیل کوتاه بودن قدشان به زمین نزدیک تر هستند و به همین دلیل از زمین خوردن نمی ترسند و این باعث می شوند خیلی زود این ورزش را یاد بگیرند.

اکثر بچه ها می توانند در سه سالگی در کلاس های گروهی شرکت کنند و از اسکیت روی یخ لذت ببرند.

نیاز به توجه و تمرکز بالا در اسکیت روی یخ:

وقتی در شرایطی باشد که نیاز داشته باشید تمرکز کنید، باعث بالا رفتن مهارت تمرکز می شود.

تجربه نشان داده است که حتی بچه های کوچکی که هنوز درست راه رفتن را بلد نیستند، سعی می کنند در هنگام اسکیت بازی روی یخ به شدت تمرکز کنند.

چرا که می دانند اگر تمرکز خود را از دست بدهند، قرار است محکم با باسن به زمین بخورند. در کلاس های اسکیت به ورزشکار آموزش درست زمین خوردن را یاد میدهند و چگونه در حین زمین خوردن خود را کنترل کنند تا آسیب نبیند.

در اسکیت روی یخ همانند مدیتیشن مجبور می شوید از تمام چیزهای که ذهن شما را مشغول می کند و یا باعث حواس پرتی شما می شود دوری کنید.

مناسب برای افرادی که در سریع دویدن مشکل دارند:

اسکیت روی یخ درست مانند دویدن روی یخ است. در این ورزش ماهیچه های پا به روش متفاوتی نسبت به دویدن استفاده می شود و همچنین، برای رسیدن به سرعت بالا لازم نیست خیلی تلاش کرد و با چند بار گام برداشتن می توانند وزش باد را در لا به لای موهای خود حس کنید.

یک نکته مهم این است یک جلسه تمرین بر روی یخ می تواند یک تمرین عالی برای سلامت قلب باشد.

در پاتیناژ نیازی نیست که زانوهای خود را به طور مکرر خم و راست کنید و فشاری به مفاصل زانو وارد نمی شود و این یک مزیت محسوب می شود.

در اسکیت روی یخ هر سنی و تیپ میتواند کار کند:ورزشکار بعد از یادگیری اصول اولیه ی اسکیت روی یخ می توانند چرخش، مارپیچ و رقص روی یخ را یاد بگیرند.

اکثرا ورزشکاران خردسال در مسابقات المپیک به طور کلی لاغر و کوچک هستند، اما بچه ها در هر سنی و با هر قد و وزنی می توانند یاد بگیرند که چطور چرخ بزنند و مارپیچ بروند و حتی برقصند.

اسکیت روی یخ باعث می شود افراد مقاوم تر و پر تلاش تری می شوید

فرصتی برای رقابت جذاب با مسابقات اسکیت روی یخ

مسابقات بهترین فضای شادی و نشاط اسکیت را فراهم می کند. مسابقات باعث افزایش مهارت و ایجاد سرگرمی همراه با اهدافی مانند ایجاد مهارت ها و سرگرمی در کنار تعیین هدف و تلاش برای رسیدن به آن محقق می شود.

اسکیت روی یخ باعث کاهش میزان رفتارهای پرخطر می شود.

بهترین پاتوق برای تفریح و نشاط پیست های اسکیت است:

علاقه به اسکیت باعث می شود زمان زیادی در پیست بگذرد و این نوع فعالیت ها بازدارنده ی خوبی برای بسیاری از رفتارهای خطرناک در سنین مختلف است و می شود با درصد بالای از اطمینان گفت که نوجوانانی که پیست یخی اسکیت را به یک پاتوق تبدیل می کنند، هنگامی که یاد می گیرند روی یک تیغه سه شانزدهم اینچی تعادل را حفظ کنند، توانایی حفظ تعادل در اخلاق را نیز یاد خواهند گرفت و رفتارهای پوچ و بی معنی در این گونه نوجوانان بسیار محدود می شود.

از کودکی تا بزرگسالی میتوان اسکیت روی یخ را ادامه داد:

در این ورزش می توان با در نظر گرفتن ایمنی از خردسالی تا دوران میانسالی لذت برد.بزرگسالان با استفاده از وسایل محافظتی و سرعت کم اسکیت بازی میکنند و اسیب نمی بینند ، اما اسکیت روی یخ ورزشی است که همیشه در همه سنین می توانید از آن لذت ببرید، مخصوصا اگر آن را در کودکی یاد گرفته باشید!

مراقب سلامتی فرزندانمان باشیم.

نویسنده نوشته: آهی فرهمند

فهرست