تاریخچه اسکیت سرعت در ایران :

مسابقات از سال ۱۳۷۳ به صورت رسمی زیر نظر انجمن و بعد از آن زیر نظر فدراسیون اسکیت در سطح کشور با کم و کاستیهایی برگزار می شد اما اسکیت سرعت در ایران از مهر ماه سال ۱۳۸۰ شکل گرفت.

زمانیکه ایران در نهمین دوره مسابقات آسیایی اسکیت سرعت تایوان شرکت نمود و به علت نبود اطلاعات کافی در مورد شرایط مکان مسابقه و نحوه برگزاری آن و غیره ، تیم ملی نتوانست به نتایج قابل توجهی دست پیدا کند اما این سفر به پیشرفت چشمگیر این رشته در کشور کمک شایانی کرد.

درباره تاریخچه اسکیت و شاخه های مختلف آن بیشتر بدانید.

شاخه های اسکیت سرعت و مواد آن با توجه به مکانهایی که در آن به رقابت می پردازند متفاوت می باشد و به شاخه های زیر تقسیم میشود :

۱) Time trials

۲) Team time trials

۳) Elimination

۴) Mass start distance race

۵) Endurance races

۶) Point –to – point race

۷) Relay races

۸) Stay races

۹) Pursuit races

Elimination + Point – to Point race(۱۰

زمینهایی که مسابقات اسکیت سرعت در آن برگزار می شود:

داخل سالن:

مسابقاتی است که داخل سالن و به طور معمول مسافتهای کوتاه در آن برگــــزار می گردد .که معمولا اندازه یک دور آن ۱۰۰ متر یا ۲۰۰ متر میباشد که در ۱۰۰ متر به صورت flat ودر ۲۰۰ متر بصورت flat و شیبدار می باشد.

خارج از سالن:

این مسابقات خارج از سالن برگزار می گردد و به دو نوع تقسیم می شوند :

Track
مسابقاتی است که داخل پیست برگزار می شود و اندازه یک دور آن به طور معمول ۲۰۰ متر الی ۵۰۰ متر می باشد .

Road :
مسابقاتی است که خارج از پیست و در جاده برگزار می شود

تجهیزات رشته اسکیت سرعت

کفش اسکیت :

اولین و مهمترین وسیله مورد نیاز یک جفت کفش اسکیت مناسب است ، در ابتدا برای یادگیری اسکیت سرعت استفاده از کفشهای چهار چرخ و ساق بلند نه تنها ضرری ندارد بلکه توصیه نیز می شود اما بعد از یادگیری باید روی کفشهای ساق کوتاه تمرین کرد تا به آنها کاملا عادت کنیم زیرا در پیشرفت و موفقیت در مسابقات به ما کمک میکنند.

کلاه ایمنی:

یکی از موارد شخصی ، کلاههای ایمنی است که جزو تجهیزات ایمنی تمام اسکیت بازان شرکت کنندگان در مسابقات می باشد نکته موثر برای این کلاه ها ساخت آنها است و آگاهی کامل مالک آن از نوع کلاه ایمنی بسیار مهم است.

شرایط استفاده از کلاه:

موقعیت قرار گیری مناسب و ایمنی کلاه بر روی سر اجباری است کلاههای ایمنی نبایستی پشت سر گذاشته شود ، باید جلوی سر و بالای ابرو قرار بگیرد مسابقه دهندگان بایستی بند کلاهشان را در تمام مدت مسابقه بسته نگه دارند هیچ مویی نباید زیر کلا قابل رویت بوده و طوری عمل کند که کارایی و نگه داری کلاه ایمنی را روی سر با مشکل رو به رو نماید و کلاه ایمنی رو.ی سر لیز بخورد و در دید اسکیت باز در طول مدت مسابقه یا تمرین خللی ایجاد کند.

عینک:

استفاده از عینکهای آفتابی و غیره در مسابقات بلامانع می باشد فقط طبق قوانین بین المللی عینکها باید لنزهای پلاستیکی داشته باشند نه شیشه ای و به علاوه استفاده از بند عینک که پشت سر می افتد نیز اجباری است.

دستکش ، زانو بند ، آرنج بند:

استفاده از دستکش در مسابقات ، همچون دستکشهای دوچرخه سواران که در قسمت مچ دست بسته می شود مشکلی ندارد – زانو بند و آرنج بند از موارد دلخواهی است که می توان در مسابقات استفاده نمود.

لباس:

لباس اسکیت باز دارای شرایط و قوانین خاصی است اما در کشور ما باید با توجه به شئونات اسلامی حاکم استفاده شود.

آیا حرکت استارت در رشته سرعت حرکت مهمی است؟

رشته سرعت یکی از شاخه های ورزش اسکیت است.همانطور که از نام این رشته پیداست، وقتی وارد این شاخه از رشته اسکیت می شویم همه چیز بستگی به سرعتمان دارد. سؤالی که ایجاد می شود این است که چگونه به محض شروع حرکت، سرعت بگیریم؟

برای این کار نیاز به آموزش حرکت استارت داریم. در این حرکت باید فرد اسکیت سوار هنگام شروع، پای خود را کمی به جهت حرکتش متمایل کند.

سپس در مرحله بعد به یک پا فشار آورده و وزن بدن خود را به پای دیگر منتقل می کند و سپس به همین ترتیب پای بعدی و این کار را تا زمان رسیدن به سرعت دلخواه ادامه دارد، حرکتی شبیه به حرکت استارت در رشته دو، با این تفاوت که به جای کفش کتانی، کفش اسکیت به پا داریم.

برای شروع حرکت استارت، در ابتدا گام ها را ریز و تند برداشته و پس از طی مسافتی مشخص، گام ها را کشیده تر و بلندتر می کنیم.

گام های بزرگ به قدرت بیشتری احتیاج دارند و نسبت به گام کوچک، فشار بیشتری به بدن وارد می شود، اما برای رسیدن به سرعت بالا به گام های کشیده و بزرگ نیاز است.

نکته مهمی که برای افزایش سرعت باید بدانیم این است که هر چه بدن خود را در حالت ایستاده تر قرار دهیم، در واقع مقاومت هوا بیشتر شده و در نتیجه به سرعت دلخواه نخواهیم رسید.

اگر بخواهیم به سرعت بالا برسیم باید مقاومت هوا به حداقل برسد، و برای غلبه بر فشار هوا باید ابتدا به بدن حالت خمیده و رو به جلو داده و همچنین بالاتنه صاف و زانو ها خم باشد.

علاوه بر این باید به این نکته توجه کرد که بازوها نیز باید درگیر باشند، شبیه به دوی ماراتن. حرکات با قدرت بازو، نه تنها به افزایش سرعت کمک کرده بلکه در حفظ تعادل اسکیت سوار نیز تأثیر بسزایی دارد.

اسکیت سرعت و پاهای اصلاح شده

مانند ورزش دوچرخه سواری و شنا ، بیشتر اسکیت بازان پاهای خود را می تراشند و ما فقط در مورد زنان صحبت نمی کنیم! از بین بردن موهای زائد پا به دلایل بهداشتی یا عملکردی استفاده می شود.
بیایید راه حل های مختلف را برای انجام صحیح آن کشف کنیم…

چرا می خواهید پاهای خود را اصلاح کنید ، موم کنید یا اپیلاسیون کنید؟

حذف مو چیست؟

هدف از بین بردن موهای زائد فقط این است که دیگر مویی روی پوست نباشد.

گاهی دلایل بهداشتی ، زیبایی شناختی یا مذهبی نیز دارد.

آیا رفع موهای زائد کار صحیحی است؟

در اینترنت مقالات زیادی خواهید یافت که به این موضوع می پردازند. حذف موهای زائد مد شده است و به نظر می رسد طبیعت رشد مو را بیشتر و بیشتر رد می کند … اما چرا ما مزایای مو را زیر سوال می بریم؟ بسیاری از مردم می گویند که دلایل بهداشتی دارد. در مقالات متعدد نیز می توانید فشار اجتماعی را به عنوان دلیل اصلی بیابید.

موها عملکرد محافظتی مهمی دارند. به عنوان مثال ، این یک محافظت عالی از میکروب ها ، باکتری ها یا قارچ ها است. در برخی از نقاط بدن از اصطکاک هنگام حرکت جلوگیری می کند. علاوه بر این ، از گرما ، سرما ، اشعه ماوراء بنفش یا گرد و غبار محافظت می کند.
از طرف دیگر حساسیت را برای محیط افزایش می دهد. به عنوان مثال می توانید باد را در موهای خود یا تماس حشرات احساس کنید.
علاوه بر این ، موهای بدن به عرق کمک می کند تا راهی برای عبور از روی پوست بدون ایجاد مزاحمت برای سایر عملکردها پیدا کند. از بین بردن موها تولید sudoral را متوقف نمی کند.

خلاصه
اگر می خواهید موهای بدن خود را به دلایل ورزشی بردارید ، هیچ خطری شامل نمی شود. اما فراموش نکنید که در برخی از نقاط بدن شما می تواند بسیار مفید باشد!

مزایا برای ورزشکاران

سهولت ماساژ
وقتی انواع مختلفی از ورزش ها مانند دوچرخه سواری را انجام می دهید ، دویدن یا اسکیت سریع بقیه مسئله مهم هفته شما می شود. بازسازی را می توان با ماساژ ، به ویژه در دوره های مسابقه ، تقویت کرد.

هیچ چیز ناراحت کننده تر از آن نیست که بخواهید کرم ماساژ را روی پای مودار قرار دهید … و ما هنوز در مورد خود ماساژ صحبت نمی کنیم.

این امر نه تنها برای ماساژور بلکه برای ورزشکار بسیار ناراحت کننده است ، زیرا موها از هر جهت کشیده می شوند. بعد از ماساژ موها کرم ماساژ را نگه می دارند تا نتوانند به داخل پوست حرکت کنند. پس از این اطلاعات می توانید ببینید که ماساژ بدون موی ساق پا راحت تر می شود.

سهولت مراقبت از زخم

برداشتن موها مراقبت از زخم را پس از تصادف ساده می کند. تمیز کردن و ضد عفونی کردن زخم ها آسان تر است. بعلاوه بهتر است کرم ها را روی سر خود بچسبانید یا باند بچسبانید- مخصوصاً برای برداشتن آن. آیا تا به حال تکه ای از نوار را از مچ پای مودار برداشته اید؟
شاید برخی از شما این تجربه را در شرایط اضطراری زمانی که پرستار قبل از دوختن زخم تراشید ، تجربه کرده اید!

روشهای مختلف رفع موهای زائد

کلاسیک: تیغ مرطوب
به طور خلاصه ، تیغ خیس راحت ترین راه برای از بین بردن موها است. تنها چیزی که نیاز دارید تیغ ، آب یا کف اصلاح است. مطمئناً سریعترین و بدون دردترین روش است. نکته: بدون آب یا فوم اصلاح صورت خود را اصلاح نکنید ، این امر خطر برش و خشک شدن پوست شما را افزایش می دهد.
هزینه های تیغ: 8 تا 15 یورو ، قیمت بستگی به مارک و مدل دارد

نکته: برای کاهش سوزش پوست ، بهتر است هنگام آب جاری اصلاح کنید. فقط باید مطمئن شوید که موها مستقیما به داخل تخلیه نمی روند.

تیغ برقی

تیغ برقی همانند تیغ خیس عمل می کند. همانطور که در بالا ذکر شد ، روشی سریع و بدون درد برای از بین بردن موهای بدن است. شما باید مکرراً از آن استفاده کنید تا پاهای خود را بدون مو نگه دارید. مزیت این تنوع این است که باعث تحریک کمتر پوست می شود و باعث رشد مو نمی شود.
هزینه تیغ برقی: 30 تا 50 یورو

مزایا
– سریع
– ارزان
– کارآمد
– بدون درد

معایب
– استفاده مکرر
– موها سخت تر رشد می کنند
– ریشه مو همچنان وجود دارد
– خارهای پاها

اپیلاتور برقی: جایگزینی کارآمد اما دردناک

اصل اپیلاتور برقی آسان است: هر تار مو از جمله ریشه آن را می کشد. نتیجه عالی است و طولانی مدت است: بیشتر یا کمتر 3 تا 4 هفته.

اما این روش نه تنها دردناک است بلکه نیاز به زمان زیادی برای انجام آن دارد. قسمت پشت ساق پا به اندازه قسمت جلویی یا ساق پا دردناک نیست. نکته خوب این است که درد کمتر می شود زیرا موها لاغرتر می شوند و پوست حساسیت زدایی می کند (که خیلی مثبت نیست).

قیمت اپیلاتور برقی: 30 تا 90 یورو ، بستگی به مدل دارد

نکته:

– بعد از دوش گرفتن داغ وقتی پوست دوباره خشک شد اپیلاسیون کنید. سپس منافذ پهن تر می شوند و این امر باعث می شود که راحت تر بتوان آنها را خارج کرد.
– پوست خود را با استفاده از دستان خود بکشید تا چین و چروک کوچکی ایجاد نشود که توسط اپیلاتور قابل کشیدن است.
– مقداری روغن معدنی روی قسمت اپیل شده پوست خود قرار دهید تا از سوختگی جلوگیری شود.
– اختیاری شما می توانید در مراحل مختلف اپیلاسیون کنید.

مزایا
– یک نتیجه بی عیب و نقص
– ماندگاری طولانی
– ریشه ها را بردارید
– ارزان

معایب

– دردناک
– نیاز به زمان زیادی دارد
– نگهداری

کرم های لایه بردار: کارآمد و کاملاً بدون درد:

اصل کرم های لایه بردار:
ترکیبات گوگردی کراتین مو و پوست شما را حل می کند تا موها بدون هیچ دردی برداشته شوند. عیب این است که ریشه مو برداشته نمی شود. این بدان معناست که کرم های لایه بردار نسبت به اپیلاسیون یا اپیلاسیون کارآیی کمتری دارند. علاوه بر این ، موهای شما ناگهان سریعتر رشد می کند.

مزایا

– فایده – سود – منفعت
– بدون درد
– سریع

معایب

– ریشه مو از بین نمی رود
– زیاد دوام نمی آورد
-خرید مکرر کرم لایه بردار
– می تواند گران باشد
– اکولوژیکی نیست
– محصول شیمیایی

اپیلاسیون

اپیلاسیون یک روش معروف ، رایج و احتمالاً قدیمی ترین روش رفع موهای زائد است!
اصل: موم داغ باید با نوار روی پوست گذاشته شود. پس از سفت شدن موم ، باید نوارها را بکشید تا موها جدا شوند. اپیلاسیون یکی از کارآمدترین و سریع ترین روش ها است ، اما یکی از دردناک ترین روش ها است.

یک مزیت: نوارهای گرم منافذ پوست شما را گسترده تر می کند که این روند را آسان می کند. دقیقاً مانند اپیلاتور برقی ، ریشه مو نیز کشیده می شود.

توجه: موها باید به اندازه کافی بلند باشند تا موم بتواند آن را جدا کند.

هزینه حذف موهای زائد در استودیوی حرفه ای: 30 یورو برای پاها.

نکته: ممکن است موم شرقی خود را با آب ، شکر ، آب لیمو و عسل بسازید.

مزایا
– سریع
– ماندگاری طولانی
– کارآمد

معایب
– نسبتاً دردناک است
– هزینه جلسات در استودیو

رفع موهای زائد با لیزر

راه حل نهایی برای از بین بردن موهای شما که بیشتر خانم ها از آن استفاده می کنند.

گرمای لیزر موها را با ریشه های ist می سوزاند. (دیگر سایه های خاکستری وجود نخواهد داشت زیرا ریشه ها از بین می روند. این روش فقط برای موهای تیره کار می کند و نه برای موهای بلوند یا روشن).
برای برداشتن کامل موهای بدن شما باید از تماس با نور خورشید اجتناب کنید. به خاطر داشته باشید که گرمای لیزر روی پوست کنار مو نیز پخش می شود.

نویسنده نوشته: فاطمه فرهمند

فهرست