ورزش اسکیت نسبت به سایر ورزش ها از سرعت رشد بالاتری برخوردار است.

تاامروز حجم تولید هیچ وسیله ورزشی به اندازه کفش اسکیت نبوده است ،مقادیر فروش کفش اسکیت در دنیا سرسام آور است واین امر نشانگر گسترش غیر قابل قیاس رشته های مختلف این ورزش نسبت به دیگر فعالیتهای ورزشی است.
در حال حاضر افراد بسیاری از جامعه که از حیث سن ودرآمد در
سطوح مختلف قرار دارند به این ورزش روی آورده اند.
اسکیت هاکی یکی از پیشتازترین بخشهای این ورزش است و نسبت به سایر رشته های این ورزش از استقبال خوبی برخودار بوده است.

مشخصات اسکیت هاکی چیست؟

اسکیت های (اینلاین هاکی) بدنه بسیار محکم و مقاومی در برابر آسیب ها و ضربه های چوب و توپ دارند.

همچنین طراحی آن به طوری است که برای بالا بردن قدرت مانور بازیکن و تغییر جهت های ناگهانی، مچ پا داخل کفش آزاد است و امکان خم و راست شدن را دارد.

اسکیت اینلاین هاکی همیشه بصورت راکر است، به اینصورت که سمت پاشنه ارتفاع بیشتری از زمین دارد و از سمت پنجه ارتفاع آن از زمین کمتر است.

این نوآوری در 12 ژوئیه 1996 توسط جان ج وونگ در ایلات متحده اختراع و ثبت شد.

اسکیت اینلاین هاکی دارای فریم های یکسان و چهار چرخ در هر دو لنگه کفش بوده، که با قطرهای 72،76 و80 است و با ساختار فریم بصورت Hi-Lo می باشد.

همچنین فریمی تحت عنوان Tri-Di وجود دارد که می توان سه سایز مختلف چرخ را روی فریم نصب کرد. سایز این چرخ ها به ترتیب از سمت عقب به سمت جلو 72،76 و 80 می باشد.

کفش های اینلاین هاکی در هر سه حالت راکر (به سمت جلو) و با شیب ملایمی پنجه، اسکیت پایین تر از پاشنه می باشد.

امروزه بسیاری از کشورهای اروپایی وآمریکایی دارای لیگ های حرفه ای و آماتور در این رشته جذاب و پر طرفدار هستند.

پیشرفت چشمگیر ورزش نوپای اسکیت هاکی در مدت زمان کوتاه غیرقابل باور است ،این پیشرفت مدیون فاکتورهای مختلفی است ،از جمله:

امکانات زیاد تبلیغاتی در این رشته خاص ،کشش اقتصادی این رشته و همچنین ارتباط تنگاتنگ آن با ورزش پرطرفدار هاکی روی یخ است.
در سالهای اخیر این ورزش به یک جنبش فراگیر تبدیل شده که گستره فعالیت آن در آمریکا و بسیاری از کشورهای اروپایی با ورزش هاکی روی یخ قابل قیاس نیست.

تاریخـچـه اسکیت هاکی جهان:

تیم های هاکی ابتدا در سال ۱۹۰۱ در سراسر اروپا بازیهایی را برگزار کردند ، با اینکه این ورزش طی جنگ جهانی اول متوقف شد، ولی خیلی زود حرکت و پیشرفت خود را شروع کرد و اولین مسابقات قهرمانی هاکی در سال ۱۹۳۶ در آلمان برگزار شد .

درسال ۱۹۸۶ تولید کنندگان شروع به ساخت نوعی دیگر از کفش اسکیت بنام inline برای علاقمندان به حفظ سلامتی کردند .

در هنگامی که این اسکیت در دهه ۹۰ در بازار عمومی توزیع شد بازیهای تفریحی هاکی دچار حرکت و جنبشی دوباره شد به طوری که در اواسط دهه ی ۹۰ این ورزش به یکی از پرطرفدارترین ورزش ها در آمریکا تبدیل شد.

همراه با توسعه این ورزش لیگ ها و باشگاههای تفریحی شکل گرفت و تورنومنت هایی به صورت پراکنده بوجود آمد.

اکثر این تورنومنت ها در زمین های متحرک و در فضای باز برگزار می شد به طوری که در هر محل با برپایی این تورنومنت زمینها شروع به کار می کرد .
و با جمع کردن و منتقل کردن زمین به شهری دیگر تورنومنت پایان می گرفت ، مثل یک سیرک متحرک!

یکی از باشگاههایی که در این مسابقات شرکت می کرد Triple Crown نام داشت . در سال ۱۹۹۴ باشگاه NARCH ( مسابقات قهرمانی هاکی آمریکای شمالی ) و در سال ۱۹۹۶ باشگاه AIRHS
( مسابقات هاکی آمریکا) به عنوان دفتر رسمی مسابقات قهرمانی شکل گرفت .

بازیها به داخل سالن منتقل شد در میدان های بزرگ ثابت با سطح یخ مانند صاف و صیقلی . در این زمان بازی با توپ انجام می شد بلکه با چوب دستی که مخصوص اسکیت هاکی طراحی شده بود.

در سال ۱۹۹۸ تورنومنت های مسافرتی هاکی با توپ با مخارج و سود بالا به بازی های با چوب داخل سالن تبدیل شد.

کودکان دیگر از شرکت TOYS R US که تجهیزات هاکی را با کیفیت پایین تولید می کرد خرید نمی کردند. این تغییرات مخالفت های زیادی را در پیش داشت.
همچنین Mission & Easton – CCM – Nike جایگزین TOYS R US شد.
لیگهای مسافرتی در فضای رقابتی که تیم های مختلف در لیگ مسابقه می دادند شروع به کار کرد. سال ۱۹۹۹ سال انفجار در اتحادیه مسابقات است.

باشگاه Triple Crown که یکی از برگزار کنندگان تورنومنت های مسافرتی بود با فروش تجهیزات و زمین های متحرک خود به داخل سالن منــــتقل شد – همانند NARCH و AIRHS بعد باشــــگاه TORHS ( مسابقات قهرمانی هاکی ) به جمع دیگر باشگاههای قهرمانی پیوست . این باشگاه حرکات نمایشی را وارد مسابقات قهرمانی کرد.
از مراسم افتتاحیه گرفته تا سایر مراسم مثل Player of the game که بسیار مورد علاقه کودکان بود هر دو باشگاه TORHS وTriple Crown در سال ۱۹۹۹ دو سری مسابقات قهرمانی برگزار کردند.

هاکی در دانشکده ها به عنوان یک ورزش رسمی مورد تایید قرار گرفته است در سال ۱۹۹۹ لیگ دانشکاهی هاکی ( CRHL ) به منظور متحد کردن لیگ های مختلف دانشگاهی در هفت منطقه ی مختلف شکل گرفت که اولین دوره ی مسابقات را هم برگزار کرد.

تورنومنت دیگری در سال ۲۰۰۰ شکل گرفت که هر ساله ۶ دوره مسابقات برگزار می کرد.

این تورنومنت از دیگر تورنومنت های قبلی برتری داشت زیرا در این تورنومنت فقط ورزش کارائی که به قصد تفریح هاکی می کنند اجازه ی رقابت دارند و تمامی شرکت کنندگان باشگاهی و مسافرتی از شرکت در این تورنومنت منع شده اند.
برگزیدگان تیم های مختلف هاکی در اتحادیه منظم مسابقات ملی با هدف قهرمانی ملی با یکدیگر رقابت می کنند و با شرکت در این تورنومنت به مرحله ای بالاتر صعود می کنند.

در این تورنومنت سفر کردن یک اجبار است که در طی آن تعطیلات آخر هفته در هتل های خارج از شهر سپری می شود.

در برخی کشورها بویژه در اسپانیا ، پرتقال ، ایتالیا و آمریکای جنوبی هاکی دومین ورزش به لحاظ مجبوبیت است که بعد از فوتبال آمریکایی ( ساکر) قرار گرفته است. هاکی در تابستان سال ۱۹۹۲ در بازیهای المپیک بارسلون اسپانیا به عنوان ورزشی نمایشی به اجرا درآمد.

با این که هاکی در زمینه های آماتور و تازه کار درخشش چشم گیری داشته ولی در زمینه ی حرفه ای با موفقیتی ناچیز روبرو بوده است.

این رشته ورزشی بسیار مفرح اما پر خطر است ، پس داشتن تجهیزات ایمنی ویژه آن امری است ضروری ، قدم اول برای شروع اسکیت هاکی تهیه تجهیزات آن وقدم دوم کسب مهارت های تخصصی مربوط به این رشته است .
در این ورزش شما باید توانایی این را داشته باشید که بازی را برای خود و دیگران لذتبخش نمائید.

پس به این منظور باید مهارت های لازم را کسب نمائید. در ضمن برای فردی که می خواهد این ورزش را شروع کند تسلط بر حرکات اصلی و اولیه اسکیت الزامی است.

تجهیـزات :

۱) کفش :
اولین و مهمترین وسیله مورد نیاز یک جفت کفش خوب مخصوص هاکی است که برای آن می توانید به باشگاههای معتبر این رشته مراجعه کرده و از آنها در انتخاب نوع کفش دلخواهتان کمک بگیرید.

حتماً از همان ابتدا کفشهای مناسبی تهیه نمائید چون برخلاف نظر عده ای که معتقدند چوب حرف اول را می زند.

مهمترین عامل در این ورزش کفش است ، چون شما در همه حال برروی کفش های خود هستید ولی از چوب خود فقط در زمانی که توپ در اختیار شماست استفاده می کنید .
بهترین قطرچرخهای کفش in line hockey ۷۶ -۷۰ میلیمتر می باشد زیرا در بازی هـاکی احتیاجـی به سرعت خیلی بالا نیست.

چون در هاکی احتمال صدمه دیدن پا وجود دارد، رویه (بدنه ) وتراک کفشهای هاکی باید محکم ، قوی و قابل اطمینان باشد و باید بوسیله بند به پا محکـم شود . باید دقت نمود که کفش کاملاً به پا کیپ بوده وحداکثر یک یا دو سایز بیشتر نباید بزرگتر از پا باش۱د.
۲) چوب :
مهمترین وسیله بعدازکفش اسکیت چوب اسکیت هاکی است ، پس در خرید آن نیز به لحاظ نوع وارتفاع با دقت عمل کنید . چوب هاکی دارای دو قطعه میباشد : شفت یا چوب (دسته) که معمـولاً از جنس چوب یـا آلیاژهای فلزی است.

قطعه دیگریعنی تیغه چوب هاکی نیز از جنسهای متفاوتی ساخته میشودکه نوع پلاستیکـی وانعطاف پذیرآن برای بازی روی آسفالت استفاده میشود و تیغه های ABS کـه برای بازی روی زمین هایـی کاملاً مسطح ویکدست مثل پارکت یا جنسهای مشابه آن مناسب میباشد.
ارتفاع چوب هاکی را درحالی که کفش اسکیت به پا دارید اندازه گیری کنید به این صورت که تیغه چوب را مقابل بدن روی زمین قرارداده ، انتهای چوب باید زیر چانه قرارگیرد . این یک چوب ایده آل متناسب با قد شماست .


۳) توپ :
درکل دو نوع توپ هاکی وجود دارد:
▪ توپ تخت :
این توپ قطری بین ¼ ۳ ـ ½ ۲ inchو وزنی بین ۱.۷۵ـ۳ ounse دارد. (هر اونس ۳۵/۲۸ گرم یا یک شانزدهم پوند می باشد . )

از این توپ برای بازی روی زمین های پارکت که پد بیش از ۴۰سانتی متر دارند استفاده شود .


▪ توپ گرد (بال) :
این توپ برای بازی روی زمین آسفـالت و زمیـن هایی که پـد کمتر از ۴۰ سانتیمتـردارند مناسب است .


نوعی توپ پلاستیکی وسبک که اصطلاحاً جونیور نامیده می شود نیز وجود دارد که برای بازی افرادی بـا سنین پائین و نوجوانان ساخته شده است .
رنگ توپ باید متضاد با رنگ زمین بازی انتخاب گردد تا به راحتی در حین بازی قابل دیدن باشد .
۴) لوازم ایمنی :
▪ کلاه ایمنی : باید پشت و اطراف سر را کاملاً بپوشاند .
▪ شلوار ایمنی ، گارد سینه ،گارد صورت : فقط برای بازیکنان زیر ۱۸ سال اجباریست .
▪ آرنج بند ، ساق بند و زانو بند : بهتـر است زیر لبـاس پوشیده شود تا در حین بازی از جای خـود حرکت نکند وباعث صدمه نشود .
▪ دستکش مخصوص : دارای پـد محکمی بوده ، مخصوصـاً روی انگشت شصـت که در حین بـازی
انگشـت شصت برنگردد و از صدمه در برابر برخورد توپ و چوب ودرگیری ها به دست کاملا جلوگیری می کند

مقاله جامع، درباره آسیب های ورزش اسکیت را در اینجا بخوانید.

نویسنده نوشته: آلاله نورپور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست