مهم ترین اجزای تشکیل دهنده اسکیت چیست؟

همانطور که می دانید داشتن اسکیت مناسب و ایمن برای انجام این ورزش امری ضروری است.

اسکیت کردن بدون داشتن کفش خوب باعث آسیب های جبران ناپذیر به فرد می شود. به همین دلیل خرید کفش مناسب باید با تأیید مربی با تجربه انجام شود.

در این مقاله مهم ترین اجزای تشکیل دهنده اسکیت را بررسی خواهیم کرد.

کفش اسکیت شامل بخش های مختلفی است. این بخش ها شامل: فریم “بوت”، چرخ و بلبرینگ می باشد.

رشته اسکیت دارای شاخه های زیادی  است، مانند: اسکیت سرعت، فری استایل، اسکیت اینلاین، اسکیت اگرسیو، اسکیت نمایشی و….

مقاله جامع، درباره تاریخچه و شاخه های مختلف اسکیت را در اینجا بخوانید.

هرکدام از این رشته ها دارای کفش های مخصوص می باشد. اجزای اسکیت بصورت کلی در تمامی رشته ها یکسان است. یعنی همه اسکیت ها دارای فریم، چرخ و بلبرینگ هستند.

فریم ها انواع مختلفی دارند و در اسکیت های مختلف از فریم های متفاوتی استفاده می شود. فریم ها به دو دسته تقسیم می شوند: 1. فریم کوتاه 2. فریم بلند. به سختی و نرمی، طول ساق ها و کفی کفش اسکیت دقت کنید

فریم کوتاه برای رشته هایی مانند هاکی (اسلالوم)، فری استایل و… استفاده می شود.فریم های بلند برای رشته هایی مثل اسکیت سرعت و اسکیت استقامت کاربرد دارد.

فریم کفش اسکیت که از قسمت های مختلفی مانند محور،پل و دیواره تشکیل شده،از سه جنس مختلف تشکیل شده اند:

فریم پلاستیکی، فریم فلزی و فریم کامپوزیتی. هر کدام از قسمت های روی فریم نقش مهمی در کیفیت کلی کفش اسکیت داشته و شکل کفش به مقدار زیادی به آن بستگی دارد.

پارامترهای متعددی در انتخاب یک فریم اسکیت خوب مد نظر است.

از جمله آنها باید به سبکی و نداشتن وزن زیاد و همچنین استحکام و انعطاف پذیری آن اشاره کرد که با فشار دادن قاب فریم به وسیله انگشت شست، حتما باید چک شود.

فریم کامپوزیتی انعطاف پذیری بالایی داشته ولی در شوک های شدید شکننده خواهد بود.

فریم های پلاستیکی هم انعطاف بالایی دارند ولی می واند ارتعاشات و شوک های در حین حرکت را کنترل کنند اما واکنش پذیری کمی درند.

فریم های فلزی  از مواد سخت تر و محکم تری تشکیل شده اند و واکنش پذیری بالاتری نسبت به فریم های پلاستیکی دارند، ولی برخلاف آن ها، انعطاف پذیریشان در مقابل شوک های شدید حین حرکات بسیار کم است.

برای حل این مشکل از آنتی شوک استفاده می کنند که کاربرد چندانی ندارند.

در مورد بلبرینگ کفش های اسکیت می توان گفت با کیفیت ترین بلبرینگ ها از جنس ساچمه هستند.

بلبرینگ و همچنین بوش از چرخ است که هر چرخ دو عدد از آنها دارد و درجه ها و مدل های مختلفی دارند که بر اساس تعداد چرخش در دقیقه و جنس آن تعیین می شوند.

کیففیت بلبرینگ و بوش با ABC مشخص شده و عددی که جلوی ABC قرار می گیرد که نشان دهنده ی تعداد چرخش است.

تیغه یا فریم اسکیت:

تیغه ها در زیر چکمه قرار دارند که چرخها را روی اسکیت نگه می دارند. در اکثر اسکیت ها تیغه،  قطعه ای مجزا بوده که با پرچ به چکمه متصل می شود.

یک تیعه خوب باید انواع جرخ ها را در خود جا دهد. جنس تیغه ها، فلزی، غیرفلزی و یا ترکیبی از مواد مختلف است.

فریم های فلزی انرژی را سریعتر منتقل کرده، که این دلیل باعث استقبال اسکیت بازهای هاکی و طرفداران اسکیت سرعتی از این نوع فریم ها شده است.

جوراب اسکیت:

برای جلوگیری از زخم شدن ساق پا در اثر تماس بیش از حد با کفش اسکیت یا برخورد با موانع فیزیکی، جوراب اسکیت یکی از اجزای پرکابرد اسکیت سواری می باشد.

بنابراین جوراب اسکیت باید از ضخامت و استحکام خوبی برخوردار باشد تا موجب آسیب دیدگی نشود. همچنین در صورتی که جوراب اسکیت قابلیت جدا شدن را داشته باشد، می توان با شستشوی آن از افزایش بوی بد داخل کفش جلوگیری کرد.

فیکس یا بست اسکیت:

یکی از بخش هایی که در حفظ تعادل در اسکیت سواری و راحت بودن پا داخل کفش اهیمت به سزایی دارد، بست اسکیت است.

بست خوب نه تنها هسچ فشاری بر روی پا نمی آورد بلکه به خوبی از پا حمایت می کند. در اسکیت های نرم، بندها ابزار اصلی هستند و باید با دقت از آنها مراقبت کرد.

همچنین اگر تمایل به استفاده از اسکیت های سخت دارید، بندها باید به خوبی قابلیت تنظیم شدن داشته باشند.

بوت اسکیت به بدنه اسکیت گفته می شود که از جنس پلاستیک فشرده (اسکیت هارد) یا پارچه (اسکیت سافت) ساخته شده است.

برای انتخاب چرخ اسکیت باید به سن، وزن، مدل اسکیت و همچنین به شاخه ای از اسکیت که قرار است در آن به فعالیت بپردازیم، توجه کرد.

چرخ های کف اسکیت تقریبا مهم ترین بخش آن است و که حتما باید به قطر و ضخامت و جنس آن توجه کرد.

مقدار مقطر چرخ به میلی متر محاسبه و بر روی خود چرخ با علامت MM  مشخص می شوند ولی در اسکیت های اگرسیو مقداری در حدود 60 دارند.

چرخ ها معمولا از حنس اورتان که ترکیبی از پلاستیک سخت و مواد شیمیایی خاص است، ساخته می شوند و نحوه نمایش میزان  سختی آن، با یک عدد دو رقمی است.

همچنین جنس چرخ های کفش اسکیت با توجه به نوع کاربرد و زمینی که از آن استفاده می شود، بسیار متفاوت است.

به طور مثال چرخ اسکیت هایی که در زمین های صاف و بدون ناهمواری استفاده می شوند، نرم تر و قطر کمتری دارند، ولی چرخ های اسکیت هایی که در مسیرهای آسفالت با ناهمواری ها و پستی بلندی های متعدد به کار می روند از جنس قوی تر و قطر بیشتری برخوردار هستند.

اگر سرعت برای شما اهمیت بالایی دارد و علاقمند به رشته اسکیت سرعت هستید حتما از چرخ هایی باقطر بالاتر استفاده کنید، همینطور اگر در سالن یا مکان هایی مانند آن اسکیت می کنید چرخ هایی با جنس نرم تر تهیه کنید.

لوازم ایمنی اسکیت:

اولی ایمنی بعد اسکیت!

یکی از نکات اساسی برای اسکیت سواری رعایت ایمنی است. ورزش هیجان انگیز اسکیت نیز ای این قاعده مستثنی نیست؛ بنابراین هنگام خرید اسکیت باید لوازم ایمنی مربوط به آن مانند: کلاه، آرنج بند، زانوبند و مچ بند را هم باید تهیه کنید.

در نهایت بخاطر داشته باشید برای ثبت لحظات خوش در اسکیت سواری باید از لوازم ایمنی مربوط به آن استفاده کنید.

نویسنده نوشته: صبا سادات جعفری

فهرست