سن یادگیری اسکیت

سن یادگیری اسکیت چه سنی است؟ کودکان با شروع راه رفتن می‌توانند اسکیت‌سواری را هم همچون سایر مهارتهای زندگی فرا بگیرند. ولی باید توجه کنید که یادگیری اسکیت هم همچون سایر مهارتها باید در روند رشد کودک شکل بگیرد و از اصرار و فشار بیش از حد به کودکان باید خودداری کرد.

به گفته پروفسور مایکل لوویس متخصص حرکت‌شناسی از دانشگاه کلیولند؛ کودکان دوره‌های حساسی را در یادگیری مهارتهای مختلف تجربه می‌کنند که یکی از بهینه‌ترین این دوره‌ها مربوط به دوران اواخر پیش دبستانی و اوایل ورود به دبستان است.

پس بهتر است کودکان خود را پیش از ورود به این دوره حساس با مهارتهایی همچون اسکیت‌سواری آشنا کنید و از نتایج بسیار مفید آن در رشد ذهنی و بدنی کودکان استفاده کنید.
کودکان با مشاهده همسالان خود انگیزه بیشتری برای فراگیری مهارتی همچون اسکیت‌سواری پیدا می‌کنند.

اگر در دهه‌های 20، 30، 40، 50 و حتی 60 زندگی خود به سر می‌برید شاید این نکته به ذهنتان خطور کند که من هم میتوانم اسکیت‌سواری را بیاموزم و همچون کودکان از آن لذت ببرم و سن صرفاً یک عدد است و آنچه که مهم است میزان آمادگی ذهنی و بدنی شما برای اسکیت‌آموزی است.

اگر اسکیت‌سواری را به صورت آکادمیک زیر نظر مربی اسکیت و با فراگیری اصول اولیه اسکیت‌سواری شروع کنید، قطعاً با آموزش‌های انگیزشی مربی اسکیت به حس اطمینان و آرامشی دست پیدا خواهید کرد که بدون ترس از زمین خوردن در اسکیت‌سواری و بروز هرگونه سانحه اسکیتی از اسکیت‌آموزی خود لذت ببرید و بزودی با مزایای بی‌شمار اسکیت‌سواری مثل تناسب‌اندام، ایجاد تعاملات جدید و روابط دوستانه، افزایش اعتماد به‌نفس و … هر روز بیشتر از گذشته برای حضور در پیست اسکیت و تجربه یادگیری ترفندهای جدید اسکیت‌سواری مشتاق خواهید شوید.

تا هر وقتی که بتوانید راه بروید و توان شما اجازه بدهد و آمادگی ذهنی و بدنی داشته باشید میتوانید اسکیت‌سواری هم بکنید.

تعداد جلسات آموزشی اسکیت چقدر است؟

آموزش اسکیت با توجه به عقبه ورزشی و میزان آمادگی، بین ۱۰ تا ۲۰ جلسه می‌تونید اسکیت‌سواری رو یاد بگیرین و بعد از ۵۰ تا ۶۰ جلسه می‌تونید اسکیت‌سواری کاملاً روان رو از خودتون انتظار داشته باشین.

کودکان اسکیت‌سواری رو زودتر یاد میگیرن یا بزرگسالان؟

بزرگسالان با توجه به شناخت بهتر و عصب عضله کامل‌تری که در عضلات خود دارند زودتر مهارت اسکیت‌سواری رو یاد میگیرن ولی عدم داشتن آمادگی ذهنی و ترس از بروز حادثه و یا آسیب‌دیدگی به عنوان یک فاکتور بازدارنده میتونه این یادگیری رو به تعویق بندازه ولی اگر با یک مربی اسکیت خوب یادگیری اسکیت‌سواری رو شروع کنید اون مربی با شیوه‌های روانشناختی و آموزش اصولی پیشگیری از زمین خوردن و زمین خوردن حرفه‌ای فاکتور بازدارنده رو براتون از بین میبره

بستن لوازم ایمنی بخصوص کلاه ایمنی برای بزرگسالان الزامیه و همیشه یادتون باشه برای یادگیری هر مهارتی مثل اسکیت‌سواری ابزارهای ایمن کننده رو به صورت کامل و کاملاً حرفه‌ای بکار ببرید، چراکه در زمان یادگیری مهارت و یا ترفندهای اسکیت‌سواری، بدن همواره با موقعیت‌های جدیدی که متفاوت با الگوهای ذهنی پیش از یادگیری آن ترفند بوده روبرو خواهد شد.

برای جلوگیری از آسیب باید ضمن شناخت مراحل اجرای ترفند و خطاهای احتمالی، ضمن کاربرد تمام وسایل ایمنی اقدام به فراگیری اسکیت‌سواری کرد. ضمناً اگرچه حوادث ناشی از سقوط با سر و صورت به ترتیب ۵ و ۶ درصد می‌باشد اما همین مقدار کم هم بسیار خطرناک است.

آیا اسکیت‌سواری و اجرای ترفندهای مختلف آن در فواصل زمانی نامرتب، باعث فراموشی اسکیت‌سواری و اجرای یک ترفند خاص میشه؟

تا زمانی که اسکیت‌سواری و یا اجرای یک ترفند خاص، در اصطلاح ملکه ذهن نشده و عصب عضله مربوط به اجرای آن مهارت به صورت کامل شکل نگرفته باشد، در صورت تمرین در فواصل زمانی نامرتب بی اثر خواهد بود.

پس توصیه میشه تا زمانیکه عصب عضله اسکیت‌سواری و یا ترفندی خاص در اسکیت‌سواری کامل نشده است، تمرینات خود را به صورت مستمر انجام دهید. در این صورت اگر آمادگی بدنی خودتون رو حفظ کنید و زمان زیادی هم از اسکیت‌سواری شما بگذره خیلی زود میتونید به سطح مهارتی قبل باز گردین.

آیا باید برای شروع اسکیت در بزرگسالی از همون ابتدا کفش اسکیت تخصصی خریداری کرد؟

پاسخ به این سوال قطعاً منفیه و شما برای شروع اسکیت‌سواری باید از اسکیت‌های میان‌رده‌ای که دارای استاندارهای آموزشی و پزشکی هست استفاده کنین و با این اسکیت‌ها میتونید ۷۰ تا ۸۰ درصد ترفندهای اسکیت‌سواری در شاخه‌های مختلف اسکیت رو یاد بگیرین و بعد از اون با توجه به استعداد بدنی، توانمندی و علاقه‌تون اسکیت تخصصی مورد نظرتون رو تهیه کنید و برای رسیدن به این سطح یعنی انتخاب رشته تخصصی ممکنه بین ۱۸۰ تا ۳۶۰ جلسه تمرینی اسکیت‌سواری نیاز داشته باشین. (البته این موارد بر اساس نرم ارائه شده و همیشه استثنا هم داریم)

مقاله اسکیت مناسب برای افراد مبتدی را در اینجا بخوانید.مشخصات اسکیت مناسب برای افراد مبتدی

آیا کسانی که در کودکی اسکیت‌سواری کردن میتونن در بزرگسالی و بعد از گذشت سالها از همون ابتدا رشته تخصصی رو مجدداً برای اسکیت‌سواری انتخاب و شروع کنن؟

پاسخ به این سوال منفیه چراکه وقفه ایجاد شده با توجه به ارتقای علمی اسکیت‌سواری در زمینه‌های مختلف اجرای ترفندها تغییرات گسترده‌ای داشته و تنوع رشته‌های اسکیت هم بیشتر و تخصصی‌تر شده باید مدت زمانی رو برای تمرین حرکات پایه یا عمومی اختصاص بدین و بعد از اصلاح ترفندهای پایه به سمت رشته تخصصی مورد نظرتون برید.

با اضافه وزن هم میشه اسکیت‌سواری رو یاد گرفت؟

قطعاً میشه اسکیت‌سواری رو با اضافه وزن هم یاد گرفت، ولی اضافه وزن یکی از فاکتور منفی برای آمادگی جسمانی محسوب میشه، توده عضلانی بدن باید وزنی اضافه‌تر بر وزن عادی بدن که به دلیل وجود چربی بیشتر در بدن هست رو تحمل کنه، پس باید زحمت بیشتری بکشید و کمی صبورتر باشین و یه نکته مثبت هم اینه که تو اسکیت‌سواری در مقایسه با سایر رشته‌هایی که می‌تونید برای رسیدن به وزن ایده‌آل انجام بدین، آسیب کمتر به مفاصل بخصوص مفصل مچ‌پا و زانو در تمرین اسکیت‌سواری هستش.

آیا میشه با فرزندم تو کلاس‌های اسکیت‌سواری شرکت کنم؟

قطعاً اسکیت‌سواری خانوادگی به عنوان یک سبک زندگی عالی به همه توصیه میشه.

فهرست