کلاه هاکی چیست و به چه صورت می‌باشد؟

کلاه هاکی یکی از تجهیزاتی می‌باشد که افراد در زمان انجام بازی اسکیت هاکی آن را به کار می گیرند.

در ابتدای مقاله آنلاین اسکیت به بیان توضیحاتی در مورد رشته ورزشی هاکی می پردازد و بعد توضیحاتی را در مورد تجهیزات آن، از جمله کلاه هاکی خواهد داد. ورزش هاکی یکی از قدیمی ترین بازی های گروهی می باشد که از سابقه کهنی برخوردار می باشد.

این بازی با استفاده از چوب و توپ در جهان انجام می‌شده است و مطابق با شواهد و مدارکی که وجود دارد، عده ای معتقد هستند که ورزش هاکی، از غرب کره زمین پیدایش شده است. اما با این وجود کتیبه ای در کشور مصر پیدا شده است که از نظر تاریخی دارای ۵ هزار سال قدمت قبل از میلاد حضرت مسیح می‌باشد و در این کتیبه نشان داده می‌شود که مصریان باستان با استفاده از چوب هایی که سر کج و خمیده ای در انتهای خود دارند، به توپ ها ضربه می زنند و بازی می کنند.

البته شواهد و مدارک دیگر نیز وجود دارد که قبل از مصریان ورزش هاکی در ایران باستان شکل گرفته است و پس از آن در دیگر نقاط گسترش پیدا کرده است. ورزش هاکی که با استفاده از توپ و چوب صورت می‌گیرد، به دو شکل انجام می‌شود. شکل اصلی و اولیه انجام ورزش هاکی به صورتی می باشد که امروزه افراد انجام می دهند و یا در مسابقات ورزشی مشاهده می‌کنیم.

اما ورزش هاکی به شیوه دیگری نیز انجام می‌شود که در واقع نوعی اشرافی و یا نظامیان می‌باشد و در این نوع از هاکی ورزشکاران سوار اسب می شوند و با استفاده از چوب های خود، سعی در وارد کردن توپ به دروازه حریف دارند که این شکل از بازی چوگان نامیده می شود.

همانطور که در ابتدای مقاله بیان کردیم ، عده ای معتقد هستند که ورزش هاکی از سمت غرب کره زمین ایجاد شده است. این عده از افراد می گویند که در کشور کانادا به دلیل اینکه شرایط آب و هوایی سرد، حاکم می‌باشد.

اهالی این کشور علاقه زیادی به انجام اسکیت به روی یخ داشته اند و پس از آن بازی با گوی را هم به فرآیند اسکیت روی یخ خود اضافه کرده اند و بازی هاکی روی یخ را پدید آوردند و بدین ترتیب هاکی روی یخ برای اولین بار بیش از صد سال پیش در کشور کانادا آغاز شد و پس از آن به دیگر نقاط جهان گسترش پیدا کرد.

چنانچه افراد تمایل داشته باشند که به انجام اسکیت هاکی بپردازند، باید دوره های آموزشی را به خوبی بگذراند. زیرا در این ورزش بازیکنان باید از مهارت های بسیار پیچیده و بالایی برخوردار باشند.

به عنوان مثال یک بازیکن خوب باید این توانایی را داشته باشد که خوب اسکی کند و سر نخورد و یا همچنین باید از مهارت خوب شوت زدن نیز برخوردار باشد.با آنلاین اسکیت همراه باشید.

همان طور که در آنلاین اسکیت بیان کردیم، هاکی یک ورزش گروهی می‌باشد و به همین دلیل افراد در زمان انجام بازی، باید این توانایی را داشته باشند که پاس های صحیح و سالم به یکدیگر بدهند.

همه مواردی که بیان کردیم باید در کنار سرعت زیاد باشد؛ زیرا سرعت زیاد یکی از مشخصه های اصلی ورزش هاکی می باشد و از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

میزان بالای سرعت ورزش هاکی به این اندازه است که در بعضی از مواقع سرعت بازیکنان هاکی تا پنجاه کیلومتر بر ساعت نیز می رسد.
امروزه ورزش هاکی در دنیا بیشتر به چهار شکل عمده صورت می‌گیرد؛ اولین نوعی که به بیان آن می‌پردازیم، هاکی چمنی می‌باشد و در این نوع از هاکی ورزشکاران در چمن به بازی می پردازند. دومین مورد انجام هاکی در سالن می باشد و سومین و چهارمین مورد انجام هاکی روی یخ و یا هاکی اسکیت است.

 

 

البته در کشور ما ایران، دو نوع هاکی چمنی و هاکی سالنی، بیشتر انجام می‌شوند و افراد تمایل بیشتری به آنها دارند.
همانطور که می دانید ورزش هاکی جزء ورزش های پرخطر می باشد. به همین دلیل ضرورت دارد که ورزشکاران وسایل و تجهیزات ضروری برای محافظت از بدن را تهیه کنند تا بتوانند از آسیب ها و خطرات احتمالی پیشگیری به عمل بیاورند. این موضوع نشان می‌دهد که تجهیزات هاکی از میزان اهمیت بالایی برخوردار هستند.

برای اینکه یک ورزشکار هاکی بتواند یک بازی هیجان انگیز و ایمن را داشته باشد، باید از تجهیزات مختلفی استفاده کند. این تجهیزات می‌تواند شامل کلاه ایمنی هاکی همراه با محافظ صورت، محافظ دهان، محافظ شانه، محافظ قفسه سینه، دستکش، چوب های مناسب و غیره باشد.

تجهیزاتی که به بیان آن‌ها پرداختیم، از وسایل ضروری می باشند که هر کسی که تمایل به انجام ورزش هاکی داشته باشد، باید آنها را تهیه کند.در ادامه ی این مطلب با آنلاین اسکیت همراه باشید تا با کلاه هاکی که یکی از تجهیزات ضروری برای انجام اسکیت هاکی می‌باشد، آشنایی پیدا کنید.

کلاه ایمنی جزء آن دسته از تجهیزات و وسایلی می باشد که همه افراد در رده های سنی مختلف باید از آن استفاده کنند و استفاده از آن برای آن دسته از ورزشکارانی که زیر ۱۸ سال سن دارند، از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد.

بازیکنانی که زیر ۱۸ سال سن دارند، باید به گونه‌ای از کلاه ایمنی استفاده کنند که چهره آنها با بخش جلوی کلاه ایمنی که ظاهری شبیه به یک قفس دارد، کاملاً پوشیده شود.
البته کلاه های ایمنی که دارای سپر جلوی می‌باشند، برای همه سنین مناسب می باشند و توصیه می شوند.

امروزه بسیاری از صدمات و آسیب هایی که در اثر رعایت نکردن نکات ایمنی در ورزش هاکی به وجود می آید، شامل سر و صورت ورزشکاران می باشد و چنانچه افراد عادی و یا ورزشکاران حرفه ای از کلاه ایمنی مناسب که دارای ماسک های صورت نیز می باشند، استفاده کنند، می توانند از ضربه ها و آسیب هایی که ممکن است به دهان و فک آن‌ها وارد شود، پیشگیری های لازم را به عمل بیاورند.

طراحی کلاه های ایمنی به این صورت است که به راحتی جابه‌جا می شوند و بند آنها نیز قابل تنظیم است و ورزشکار می تواند با توجه به اندازه سر خود، کلاه را از حرکت به جلو عقب و یا از سمتی به سمت دیگر محافظت کند و کاملاً کلاه را مطابق با اندازه سر خود تنظیم کند.

توصیه پایانی که به افراد می شود این است که همیشه کلاه های ایمنی خود را همراه با یک محافظ صورت و یا ماسک مورد استفاده قرار دهند تا از آسیب هایی که ممکن است به دهان فک و یا دیگر اجزای صورت آنها وارد شود، پیشگیری های لازم را به عمل بیاورند.

اما کلاه هاکی در ورزش هاکی روی یخ نیز به کار گرفته می شود.
شکل این کلاه به این صورت است که دارای یک بند چرمی می باشد. بعضی از این کلاه های هاکی که برای مراقبت از سر ساخته شده‌اند، دارای قفسه‌هایی می باشند که این قفسه ها به روی لبه قرار می‌گیرند و از صورت ورزشکاران محافظت می کنند.

البته ویژگی مثبتی که کلاه های هاکی دارند، این است که از سایز ها و اندازه های گوناگون و بسیار متنوعی برخوردار هستند. در ادامه برای آشنایی بهتر مخاطبان با کلاه های ایمنی هاکی به بیان چند مورد از مارک هایی که از محبوبیت و کیفیت بالاتری برخوردار هستند، می پردازیم:
CCM،
Bauer،
Jofa،
Itech.

جهت اطلاعات بیشتر با آنلاین اسکیت همراه باشید با شماره درج شده در وب سایت اینترنتی آنلاین اسکیت مراجعه فرمائید.

برای مشاهده مقالات مربوط به اموزش اسکوتر برقی اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست